Chronológia domácich udalostí od 6. do 12. júla

6. júla
Nominačný snem Hnutia za demokratické Slovensko – Ľudovej strany (HZDS-ĽS) sa konal v nitrianskom Agrokomplexe. V úvodnom vystúpení predseda hnutia Vladimír Mečiar uviedol, že HZDS je pripravené vstúpiť do vládnej koalície, ale prípadní partneri by museli dať záruku, že sa bude realizovať program hnutia. Delegáti snemu schválili volebný program. Podľa očakávaní sa na prvé miesto kandidátky dostal Mečiar. Za ním nasleduje tajomníčka HZDS a primátorka Novej Dubnice Eva Antošová, na treťom mieste je Sergej Kozlík, na štvrtom Rudolf Žiak a piatom Vojtech Tkáč. Šéf žilinskej krajskej organizácie Ján Mikolaj je šiesty, za ním nasleduje hospodár HZDS a predseda banskobystrickej organizácie Ján Jasovský. Bývalý šéf slovenských elektrární Tibor Mikuš získal ôsme miesto na kandidátke, deviate patrí predsedovi nitrianskej organizácie Viliamovi Soboňovi a prvú desiatku uzatvára predseda predstavenstva Slovenských aerolínií Viliam Veteška. Proti kandidátke ostro vystúpil poslanec Ivan Gašparovič, ktorý sa na kandidačnej listine nenachádza, podobne ako približne polovica členov súčasného parlamentného poslaneckého klubu. Ivan Gašparovič označil snem za frašku.
Na zodpovednom prístupe k správe vecí verejných, k presadzovaniu spravodlivosti a solidarity je postavený Volebný manifest SDKÚ, ktorý schválili delegáti jej programovej konferencie v Bratislave. Ako uviedol generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko, hlavný rozdiel oproti volebnému programu SDK spred štyroch rokov je v tom, že súčasný je menej rozsiahly, ale vychádza z hlbšieho poznania reality. Iná miera poznania odzrkadľuje podľa Šimka aj konkrétnejšie reformy, ktoré program navrhuje.
Annu Malíkovú schválila Ústredná rada (ÚR) SNS na zasadnutí v Tvrdošíne za líderku strany v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Predsedníctvo ju poverilo navrhnúť na kandidačnú listinu prvých 15 mien. Ústredná rada schválila aj návrh Programu národnej obnovy.

7. júla
V HZDS sa podľa Ivana Gašparoviča musí vykonať určitá reorganizácia kvôli uplatňovaniu demokratických princípov. "Takto to ďalej nebude veľmi dobre," konštatoval Gašparovič na margo snemu HZDS. Niekoľko krát zopakoval, že je a zostáva členom HZDS, ktoré bude podporovať aj vo voľbách.

8. júla
Zrekonštruovaný pamätník židovského rabína Chatama Sofera slávnostne otvorili na starom židovskom cintoríne v Bratislave. Hrobka významného učenca je dôležitým pútnickým miestom pre tisíce Židov z celého sveta.
Prezident Rudolf Schuster prevzal z rúk novej mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Uty-Marie Mayer-Schalburgovej poverovacie listiny. Témou ich prvého stretnutia boli vzájomné vzťahy oboch krajín predovšetkým v hospodárskej a kultúrnej oblasti.
Prezident Spojených štátov amerických George Bush poslal list prezidentovi Schusterovi, v ktorom mu gratuluje k úspešnému programu Mierových zborov na Slovensku. Pri príležitosti odchodu Mierových zborov, ktoré u nás pôsobili 12 rokov, vyjadril prezident Bush vďaku slovenskému ľudu za uvítanie 345 dobrovoľníkov, ktorí pracovali na budovaní lepšej demokratickej spoločnosti.
Pri príležitosti sviatku svätého Cyrila a Metoda poslal pápež Ján Pavol II. prezidentovi a všetkým občanom Slovenska srdečné blahoželanie. Svätý Otec vyjadril podporu úsiliu pri upevňovaní jednoty národa na základe humánnych a duchovných hodnôt. Hlave štátu, zodpovedným predstaviteľom verejného života a všetkým obyvateľom krajiny udelil Božie požehnanie.
Volebný ANO autobus, ktorý počas prázdnin zavíta do všetkých regiónov Slovenska, je hlavnou súčasťou druhej etapy predvolebnej kampane Aliancie nového občana (ANO). Dva tímy moderátorov TV Markíza vystupujú so samostatným programom, ktorý podporuje značku ANO. Podľa podpredsedu Ľubomíra Lintnera majú populárne tváre záujem podporiť politický subjekt a nesúvisí to s tým, že šéf ANO Pavol Rusko je spolumajiteľom Markízy.
Likvidáciu drog spolu s drogovými dílermi za jeden týždeň sľubuje v prípade úspechu v parlamentných voľbách Pravá slovenská národná strana (PSNS). Ako zdôraznil predseda Ján Slota, je nevyhnutné obnoviť trest smrti pre niekoľkonásobných vrahov a drogových dílerov. PSNS mieni zmeniť systém sociálnych dávok tak, aby peniaze dostali tí, ktorí to skutočne potrebujú. Riešením "cigánskeho problému" by bola podľa Slotu zmena vyplatenia detských príplatkov. PSNS by v prípade volebného úspechu presadila v parlamente zákon o zákaze činnosti SMK.
Združenie poškodených občanov (ZPO), ktorí prišli o svoje vklady vložené do nebankových inštitúcií, pôjde do tohtoročných parlamentných volieb s Nezávislou občianskou stranou nezamestnaných a poškodených občanov (NOSNP). Predstavitelia oboch subjektov podpísali v Banskej Bystrici dohodu o predvolebnej a povolebnej spolupráci. Zástupcovia ZPO budú na kandidátke NOSNP.
Na trnavskú finančnú políciu prišiel predseda HZDS Vladimír Mečiar. Novinárom povedal len toľko, že nevie, čo od neho budú chcieť. Keď vošiel do budovy, hovorkyňa HZDS Žaneta Pittnerová rozdala novinárom Mečiarove vyhlásenie. Podľa neho Mečiar na finančnej polícii vysvetlenie nepodá, keďže odmieta doterajší postup orgánov polície a využíva svoje právo mlčať. Vo vyhlásení to odôvodňuje rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý 3. mája 2001 v kauze J. B. verzus Švajčiarsko potvrdil občianske právo neposkytovať informácie orgánom činným v trestnom konaní, ani daňovým úradom, pretože nevie ako budú tieto informácie použité.
Vladimír Mečiar sa zdržal na finančnej polícii približne 20 minút a s odvolaním sa na Chartu ľudských práv odmietol policajtom povedať, kto mu požičal peniaze na rekonštrukciu jeho penziónu Elektra v Trenčianskych Tepliciach. Novinárom však povedal, že osoba, ktorá mu peniaze požičala sa ešte pred voľbami predstaví na tlačovej konferencii. Vylúčil však, že by to bol podnikateľ Jozef Majský, manžel kandidátky na poslankyňu HZDS Diany Dubovskej, s ktorým má Mečiar "veľmi rezervované vzťahy". To, že Mečiar zatiaľ nezverejnení podrobnosti zmluvy o pôžičke, odôvodnil klauzulou v zmluve, podľa ktorej, ak by niečo prezradil, musel by celú pôžičku splatiť hneď v hotovosti.
Už v 12-ročnej tradícii organizovania letných kurzov slovenského jazyka pokračuje Ústav jazykovej a odbornej prípravy zahraničných študentov na Univerzite Komenského v Bratislave (ÚJOP UK). Tohtoročný letný kurz slávnostne otvoria v pondelok v Klube zahraničných študentov ÚJOP UK za účasti viacerých hostí. Na kurz sa prihlásilo celkovo 82 záujemcov z 28 krajín sveta, napríklad z Egypta, Ghany, Indonézie, Izraela, Kirgizska, Líbye a Vietnamu.

9. júla
Prezident Talianskej republiky Carlo Azeglio Ciampi pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska. Po rozhovore s prezidentom R. Schusterom vyhlásil, že Taliansko považuje Slovensko za zrelého a spoľahlivého partnera. Od vstupu nových členov do Európskej únie očakáva úspech. Pripomenul tiež dôležitú úlohu atlantického spojenectva, NATO po prijatí nových členov bude podľa neho zastávať nenahraditeľné miesto v bezpečnosti a stabilite Európy. Za podstatnú pre vzájomné vzťahy Slovenska a Talianska považuje Ciampi kultúrnu spoluprácu.
Taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi sa stretol aj s predsedom parlamentu Jozefom Migašom. Ten ocenil pozornosť, akú Taliansko venuje vzťahom so Slovenskom. Taliansky prezident naopak ocenil intenzitu práce slovenského parlamentu pred záverom funkčného obdobia, čo svedčí o zámere pripraviť pôdu pre kontinuálne pokračovanie reforiem aj v nasledujúcom funkčnom období.
Prezident Schuster podpísal novelu Obchodného zákonníka, novelu zákona o vinohradníctve a vinárstve, novelu zákona o dlhopisoch, novelu zákona o kolektívnom investovaní, či zákon o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Prezident ďalej podpísal zákon o dizajnoch, zákon o burze cenných papierov, novelu zákona o o rozpočtových pravidlách, novelu zákona o zahraničných Slovákoch a novelu zákona o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov.
Problematike víz, cezhraničnej spolupráce či ochrany hraníc sa venovali štátni tajomníci MZV krajín V4 a Ukrajiny na stretnutí v Košiciach. Budúca hranica schengenského priestoru s Ukrajinou by mala byť priestorom spolupráce a nie novou deliacou líniou v rámci Európy.
Poslanci opätovne nepodporili zaradenie vládneho návrhu tzv. antidiskriminačného zákona do programu prebiehajúcej schôdze. Pri hlasovaní o jeho zaradení sa neprezentoval dostatočný počet zákonodarcov. Poslanec Anton Juriš navrhol v mene poslaneckých klubov SDĽ, SOP a SDK zaradiť do programu schôdze vládny návrh zákona o lesoch. Vzápätí predseda poslaneckého klubu SDK Ján Rusnák poprel, že v mene klubu dal súhlas s takýmto návrhom. Predseda NR SR Jozef Migaš obom povedal, aby si túto otázku vyriešili mimo mikrofónov a nedal o ňom hlasovať. Poslanec Peter Fiňďo stiahol z rokovania svoj návrh novely zákona o Spoločnej zdravotnej poisťovni.
K zachovaniu a rozvoju slovenskej kinematografie by mal prispieť Slovenský audiovizuálny fond (SAF). Rozhodli o tom poslanci, keď schválili zákon o Slovenskom audiovizuálnom fonde. Fond vznikne od 1. januára 2003 ako neštátny účelový fond, ktorý bude podporovať tvorbu, výrobu a šírenie slovenských audiovizuálnych diel.
NR SR rozhodla, že štátna prémia k stavebnému sporeniu ostáva 4 000 Sk. Poslanci odmietli novelu zákona o štátnom rozpočte, ktorú predložil poslanec Marian Mesiarik. Ten navrhoval, aby sa štátna prémia zvýšila na minuloročnú úroveň 4 500 Sk. Poslanci rozhodli o zachovaní Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) a schválili novelu zákona o cenách, ktorá vytvára priestor na prijatie opatrení v oblasti cenovej regulácie trhu s vybranými poľnohospodárskymi výrobkami.
NR SR schválila návrh na vyslanie vrtuľníkovej jednotky do operácie na podporu mieru pod vedením NATO-SFOR v Bosne a Hercegovine. Jednotka, ktorú budú tvoriť dva vrtuľníky Mi 17, päť pilotov, 15 členov technického personálu a jeden styčný dôstojník, by mala pôsobiť v mnohonárodnej divízii Juhozápad pod velením Holandského kráľovstva. S vyslaním jednotky do Bosny a Hercegoviny sa počíta od 1. septembra, predbežne na pol roka.
NR SR schválila zákon, ktorým sa jednorazovo odškodnia politickí väzni a ich pozostalé manželky a manželia. Politickí väzni, ktorí boli vo väzení aspoň rok majú nárok na jednorazový peňažný príspevok 80 000 korún. Za každý začatý rok od druhého roka väzenia sa príspevok zvyšuje o 3 000 korún. Tí, ktorí boli väznení menej ako tri mesiace, majú nárok na odškodné 20 000 korún. Vdovám a vdovcom po politických väzňoch priznali poslanci 50 percent z tohto príspevku. Snemovňa schválila aj novelu zákona o poskytnutí jednorazového finančného príspevku príslušníkom československých zahraničných alebo spojeneckých armád, ako aj domáceho odboja v rokoch 1939-1945.
Podmienky na zabránenie páchania trestnej činnosti zvlášť narušenými osobami a dovŕšenie ich nápravy má vytvoriť zákon o ochrannom dohľade, ktorý schválila NR SR. Ochranný dohľad na jeden až tri roky by podľa normy, ktorú pripravil poslanec Robert Fico, uložil súd páchateľovi odsúdenému ako zvlášť nebezpečnému recidivistovi na nepodmienečný trest. Dohľad by sa začal vykonávať po prepustení z výkonu trestu. Poslanci podporili tiež zriadenie Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov. Finančné zdroje fondu budú tvoriť prostriedky poskytnuté Fondom národného majetku SR, splátky pôžičiek poskytnutých fondom, dary a príspevky či dotácie zo štátneho rozpočtu.
Ďalšie zo série varovaní pred návratom expremiéra Vladimíra Mečiara k moci odznelo z úst amerického veľvyslanca na Slovensku Ronalda Weisera. "Politika Spojených štátov bola a je dôsledná: Nezmenili sme našu pozíciu. Spojené štáty nepodporili v roku 1997 pozvanie Slovenskej republiky do NATO, pretože vtedajšia slovenská vláda nezdieľala demokratické princípy a hodnoty partnerov z NATO," vyhlásil Weiser po skončení zasadania bilaterálnej slovensko-americkej skupiny (BWG). "Už ste počuli vyjadrenia veľvyslanca Burnsa a podtajomníčky Jonesovej, ktoré odzneli počas ich návštev na Slovensku. Pozície, ktoré vyjadrili sa nezmenili. Preto výsledky septembrových volieb budú mať kritický význam pre pozvanie Slovenska (do NATO)," dodal.
Strana zelených na Slovensku (SZS) sa rozhodla kandidovať do parlamentu samostatne, oznámil predseda SZS Pavel Petrík. SZS uzavrela kandidátku, volebným lídrom sa stal predseda Petrík. Druhé miesto na kandidátke obsadil poslanec NR SR Ladislav Ambróš.

10. júla
NR SR schválila novelu zákona o ochrane utajovaných skutočností, ktorá reaguje na nedostatky ročného uplatňovania zákona v praxi. Okrem iného sa rušia prílohy k zákonu, ktoré vymedzujú, čo má byť utajené v rámci štyroch stupňov utajenia. Novela tiež presúva niektoré kompetencie Vojenského spravodajstva (VS) na Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). VS by malo tak, ako Slovenská informačná služba (SIS), preverovať len svojich zamestnancov a nie aj osoby patriace pod rezort obrany a armádu. Výrazne sa zúži aj okruh osôb s osobitným postavením, ktoré nie sú preverované.
NR SR schválila zákon o podmienke spoľahlivosti pre prácu v tajných službách, ktorý predložil poslanec Ján Langoš. Podmienku spoľahlivosti pre prácu v tajných službách podľa zákona nespĺňajú bývalí príslušníci Hlavnej správy rozviedky Štátnej bezpečnosti (ŠtB), Hlavnej správy kontrarozviedky ŠtB, Hlavnej správy vojenskej kontrarozviedky, Správy sledovania ŠtB, Správy ochrany straníckych a štátnych činiteľov, Správy operatívnej techniky, Správy pasov a víz, Správy kontrarozviedky v Bratislave, krajských správ ZNB a ich predchodcov alebo organizačnej zložky federálneho ministerstva vnútra ČSSR a jeho predchodcov, v služobnom pomere vojaka v Spravodajskej správe Hlavnej správy pohraničnej stráže a ochrany štátnych hraníc a jej predchodcov alebo v Spravodajskej správe generálneho štábu.
Na Slovensku vznikne od 1. januára 2003 Horská záchranná služba ako jednotná profesionálna záchranná inštitúcia. Znamená to, že dôjde k spojeniu profesionálnych záchranárov na Slovensku, ktorí v súčasnosti pôsobia buď v rámci občianskych združení alebo, ako v prípade Tatranskej horskej služby (THS), v rezorte pôdohospodárstva pod Štátnymi lesmi TANAP-u ako hospodárske stredisko bez právnej subjektivity. Rozhodli o tom poslanci schválením vládneho návrhu zákona o Horskej záchrannej službe. Sídlom horskej služby, ktorá bude štátnou príspevkovou organizáciou, bude Poprad.
Prísľub, že vízový režim so Slovenskom nebude v platnosti ani o hodinu dlhšie ako bude nevyhnutné, vyjadril v Bratislave šéf britskej diplomacie Jack Straw po stretnutí so svojím slovenským rezortným kolegom Eduardom Kukanom. "Vízová povinnosť spadá skôr do kompetencie britského ministra vnútra ako ministra zahraničných vecí," povedal Straw. "Je mi veľmi ľúto, že sme to museli urobiť a uvedomujeme si, že víza predstavujú v našich vzťahoch určité ťažkosti. Hovorím však za vládu ako celok, že si neželáme, aby vízový režim trval ani o hodinu dlhšie, ako bude nevyhnutné," vyhlásil.
Konečnú podobu kandidačnej listiny do septembrových parlamentných volieb schválilo Prezídium SDKÚ. Na kandidátke neurobilo žiadnu zmenu. Volebným lídrom je predseda Mikuláš Dzurinda, po ňom nasledujú Eduard Kukan, Ivan Mikloš a Ivan Šimko. Prvou ženou na kandidátke je Zuzana Martináková. Siedme miesto, na ktorom mal byť pôvodne odvolaný minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozef Macejko, patrí členovi Ústrednej rady SDKÚ Milanovi Gaľovi.
11. júla
Prezident Rudolf Schuster vymenoval posledných troch členov Súdnej rady SR - bývalého predsedu senátu Ústavného súdu SR Tibora Šafárika, predsedu senátu Najvyššieho súdu SR Juraja Semana a dekana Právnickej fakulty UK Mojmíra Mamojku. T. Šafárik je známy najmä vďaka rozhodnutiu v kauze Mečiarových amnestií, keď v decembri 1999 vyhovel podaniu exnámestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslava Svěchotu vo veci porušenia jeho ústavných práv a tým potvrdil platnosť amnestií Vladimíra Mečiara. Po tomto jeho rozhodnutí nebolo možné stíhať Ivana Lexu a ďalšie osoby za zavlečenie Michala Kováča mladšieho.
NR SR schválila vládny návrh novely zákona o štátnom podniku. Táto legislatívna norma presnejšie definuje povinnosti a obmedzenia pre manažérov a členov štatutárnych orgánov štátnych podnikov s cieľom sprísniť režim kontroly pri nakladaní s majetkom týchto firiem.
Slovensko je podľa ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana pripravené podieľať sa na práci Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Šéf slovenskej diplomacie to uviedol na dnešnom stretnutí s generálnym riaditeľom FAO Jacquesom Dioufom. Kukan ocenil pôsobenie J. Dioufa vo funkcii a vyzdvihol uskutočnenie svetového potravinového summitu, ktorý sa uskutočnil 10. až 13. júna v Ríme. Minister deklaroval záujem slovenskej strany rozvíjať spoluprácu a kontakty s FAO na úrovni hlavy štátu, vlády, ako aj snahu podporovať v tomto úsilí mimovládne organizácie.
Záujem o prácu Bibiany - Medzinárodného domu umenia pre deti v Bratislave dnes prejavil generálny riaditeľ UNESCO Koichiro Matsuura, ktorý je na oficiálnej návšteve Slovenska. Matsuura si na návšteve prezrel výstavy inštalované v Bibiane počas leta - Od A po Zet, Verneovky Karla Zemana a novootvorenú expozíciu venovanú dreveným sochám Petra Strassnera Nie je drevo ako drevo.
Predsedom novovytvoreného IV. senátu Ústavného súdu SR sa stal predseda ÚS SR Ján Mazák. Senát okrem neho pozostáva z troch nových ústavných sudcov Jána Auxta, Juraja Horvátha a Jána Lubyho. Ako informoval poradca ÚS SR pre styk s médiami Štefan Németh, nový senát sa na prvom zasadnutí okrem voľby predsedu nevenoval iným problémom. Pridelenie prvých prípadov možno očakávať v najbližších dňoch.
Expert na ústavné právo Ladislav Orosz prijal ponuku predsedu Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) Milana Ftáčnika kandidovať na post poslanca NR SR na siedmom mieste kandidačnej listiny SDA v parlamentných voľbách. Svoj prínos v SDA vidí najmä v boji proti klientelizmu a korupcii vo vrcholovej politike.
Dialóg s mladým divákom prinesie nová hudobno-informačná televízia Music Channel, ktorú chce vytvoriť spoločnosť TV Servis. Ako na tlačovej besede konštatoval spoluautor projektu TV Music Channel Milan Králik, cieľovou skupinou televízie sú mladí ľudia od 15 do 35 rokov. Dvadsaťštyrihodinové vysielanie im ponúkne 70 percent zahraničnej produkcie, 20 percent priestoru dostanú slovenskí a českí interpreti a asi 10 percent bude patriť alternatívnej scéne.
Opravou povrchu lávky pre peších na Starom moste v Bratislave sa uzavreli opravy vyvolané haváriou súpravy Greifenstein na konci marca. Po havárii boli vykonané statické a dynamické skúšky a geodetické merania, opravené a vyšpárované boli kamenné obklady pilierov dotknutých haváriou a potom sa začala opravovať aj lávka. Železobetónový chodník nahradili pôvodným dreveným variantom, ktorý je aj bezpečnejší. Základ obnovenej lávky tvoria dosky z agátového dreva, ktoré patrí medzi najtvrdšie. Oprava lávky stála približne 3 245 000 Sk.

12. júla
Slovensko sa príkladne stará o svoje štyri kultúrne objekty a jednu prírodnú lokalitu, ktoré sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO, uviedol po stretnutí s prezidentom SR Rudolfom Schusterom generálny riaditeľ Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Koichiro Matsuura. Návrh SR na zaradenie Tokajského vinohradníckeho regiónu do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO podľa Matsuuru pozorne preskúmajú a budú ho konzultovať so slovenskými predstaviteľmi.
Medailu Agricola odovzdal prezidentovi Schusterovi generálny riaditeľ Organizácie OSN pre poľnohospodárstvo a výživu (Food and Agriculture Organization of United Nations - FAO) Jaques Diouf. Prezident získal toto uznanie za aktívnu spoluprácu SR s FAO. Ako J. Diouf uviedol, táto medaila je tiež ocenením úsilia R. Schustera vytvárať podmienky pre zlepšenie sociálneho postavenia obyvateľstva Slovenska a súčasne sa aktívne zapájať do medzinárodného úsilia bojovať s podvýživou, hladom a chudobou.
Nový politický subjekt - Hnutie za demokraciu (HZD) zaregistrovali na Ministerstve vnútra SR. Návrh na jeho registráciu bol doručený na ministerstvo ešte v stredu. Ako štatutári tejto strany sú uvedení Ivan Gašparovič Marta Aibeková a Katarína Chajdáková. O novom politickom subjekte, ktorý zakladajú niekoľkí členovia HZDS nespokojní s výsledkami nominačného snemu, sa v parlamentných kuloároch hovorilo už skôr.
Prezident Rudolf Schuster podpísal ďalších 17 zákonov, ktoré prijali poslanci na poslednej riadnej 61. schôdzi. Zároveň dve normy vrátil na opätovné prerokovanie - a to novelu zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení a zákon o platobnom styku.
Obsadenie postu predsedu NR SR po tohtoročných parlamentných voľbách je ambíciou predsedníčky Slovenskej národnej strany (SNS) Anny Malíkovej. Hlavným cieľom jej pôsobenia v tejto funkcii by bolo prispieť k nastoleniu poriadku tam, kde sa tvoria zákony. Líderka národniarov očakáva v jesenných voľbách výrazný úspech svojej strany - obsadenie minimálne 20-tich poslaneckých kresiel.
Minister obrany Jozef Stank vystúpil zo Strany demokratickej ľavice (SDĽ), prijal miesto nezávislého kandidáta na kandidátke Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) a podľa vlastných slov sa bude podieľať na predvolebnej kampani
Telekomunikačný úrad SR (TÚ) vydal licenciu spoločnosti Profinet.sk, a.s. na zriaďovanie a prevádzkovanie verejnej mobilnej telekomunikačnej siete GSM a UMTS a na poskytovanie verejnej mobilnej telefónnej služby, dátových a multimediálnych služieb prostredníctvom týchto sietí. Držiteľ licencie je povinný začať poskytovať služby GSM najneskôr do šiestich mesiacov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti licencie a služby UMTS najneskôr do 30 mesiacov odo dňa uvoľnenia frekvencií.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 5. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 8. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 9. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 861
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 7 832
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 464
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 039
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 822
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 763
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 625
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 933
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 907
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 747

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.

KOMENTÁRE

Aké lekcie nás naučili Procházka, Kaliňák, Fico či Kiska

Dnes je právo očakávať, že by sa to mohlo zaobísť bez sklamaní.

Neprehliadnite tiež

Domov

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

Domov

Protikorupčný pochod má tiež podporu iniciatívy vedcov aj učiteľov

Protikorupčný pochod sa uskutoční v pondelok 25. septembra v Bratislave.

Domov

Toaletný papier je v nemocniciach stále nedostatkový tovar

Nemocnice nesúhlasia s Druckerom, že ak žiadajú od pacienta, aby si priniesol WC papier, je to ich zlyhanie. Nevieme ho ustrážiť, tvrdia.

Domov

Ministerstvo rieši sťažnosti na firmu s pneumatikami v Dunajskej Strede

Miestni sa dlhodobo sťažujú na prenikavý zápach a čierny prach.