Agentúrne texty sme o 20:10 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Zákon o štátnom občianstve, ktorý prijala ešte bývalá vláda, chce Most-Híd napadnúť na Ústavnom súde. Predsedovi Bélovi Bugárovi sa nepáči, že získaním iného občianstva žiadateľ stráca slovenské.
Automatické odňatie má byť protiústavné, pretože podľa ústavy nemožno nikomu vziať občianstvo proti jeho vôli. Bugár odhadol, že o maďarské občianstvo požiadalo okolo sto slovenských občanov. „Ani jeden z týchto ľudí nevyjadril vôľu, že chce stratiť slovenské občianstvo.“
Neistá podpora
Aby sa strana mohla obrátiť na Ústavný súd, potrebuje 30 poslaneckých podpisov, jej klub má len štrnásť členov. Podporu zvyšku koalície nemá istú.
„Náš klub bude o tom rokovať. Vypočujeme si kľúčové argumenty. Na základe toho sa rozhodneme, či to podporíme, alebo nie,“ povedal šéf klubu SaS Jozef Kollár.
Aj poslankyňa KDH a členka výboru pre národnostné menšiny Jana Žitňanská hovorí, že sa najskôr poradia v klube. „Neviem, či je to protiústavné. Aj v iných krajinách to funguje tak, že len čo občan získa cudzie občianstvo, príde o to domáce.“
Poslanec SDKÚ Pavol Kubovič, ktorý pred časom inicioval zmenu zákona, povedal, že sa oboznámia s Bugárovými pripomienkami a rozhodnú sa v klube. „Na prvé počutie, bez preštudovania, môžem iniciatívu podporiť.“
Trestáme najmä Nemcov
Zákon presadila vláda Roberta Fica zo Smeru ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve. O slovenský pas dodnes prišlo spolu 111 ľudí, z toho jedenásť sa stalo občanmi Maďarska. Najviac Slovákov štát postihol za to, že sa stali občanmi Nemecka.
Novela zákona zmierňujúca odoberanie občianstva vo februári neprešla, nepodporili ju Obyčajní ľudia ani Radoslav Prochádzka z KDH.

Beata
Balogová
