BRATISLAVA. Takmer trištvrte hodinu sedeli za jedným stolom, spoločnú reč však nenašli. Stretnutie sa skončilo hlučným sporom s vulgarizmami priamo pred kamerami.
Spor rodiny Dobrovodských a ich susedov Galbavých a Danihelovcov sa zrejme skončí pred súdom.
K zmieru zatiaľ nepomohol ani návrh, ktorý predstavil podnikateľ a aktivista Alojz Hlina v bratislavskom Primaciálnom paláci. Počíta s podporou mesta, úradu rómskeho splnomocnenca, peniazmi zo súkromného sektora a vyžaduje od Rómov, aby dodržali jeho podmienky.
Pomôcť vyriešiť konflikt by malo 20-tisíc eur, časť ako pôžička, a sťahovanie Rómov do obytných kontajnerov.
Štát nezaujal
„Nechceme to zadarmo, budeme pracovať,“ povedal Jozef Danihel. Hlinov návrh by radi prijali.
Oskar Dobrovodský vytiahol nové fotografie a ukazoval, ako mu susedia zničili majetok.
Úrad splnomocnenca ani mesto návrh zatiaľ nepodporili. „Médiá tomu venujú zbytočne veľkú pozornosť,“ povedal splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák. Nejde podľa neho o etnický problém, ale o dlhodobo neriešené zlé susedské vzťahy. Hlina pre svoj plán počítal od úradu s dotáciou 8tisíc eur.
„Plán pána Hlinu nepoznám, každú chvíľku má niekto nejaké plány. Hlavné riešenie má v rukách mesto,“ hovorí Pollák. Mestu ponúkali viacero riešení.
Samospráva čaká na Polláka. „Kým sa nevyjadrí najdôležitejší účastník, ktorým je štát a potom aj mestské zastupiteľstvo, je to len v teoretickej rovine,“ povedal prednosta Mestského úradu v Malackách Dušan Vavrinec. Malackí poslanci sa o situácii majú radiť koncom týždňa, prípadné riešenie chcú schváliť v septembri.
Z osád pred parlament
Hlina chce pokračovať, pred parlament plánuje priviesť tisíc Rómov z osád a neskôr zase ľudí, ktorí v ich blízkosti bývajú. „Zmyslom je upozorniť na ten problém.“
Zatiaľ nechce prezradiť, kto autobusy zaplatí, a koľko by to mohlo stáť. Záujemcov o podporu takéhoto nápadu je vraj veľa.

Beata
Balogová
