BRATISLAVA. Sudcovia by sa mali znovu hodnotiť každých päť rokov. Takéto periodické hodnotenie bolo zrušené v roku 2008. Na ich odstránenie majú jeden rok.
Hodnotenie nebude vykonávať priamo predseda súdu, ale predsedovia grémií a predsedovia kolégií. Nanovo sa koncipujú kritériá posudzované pri hodnotení sudcu, pričom zásadná zmena spočíva v zavedení mechanizmu ich bodovania. Prideľovať body za sledované kritériá bude predseda grémia či kolégia, predseda súdu a hodnotiaca komisia, ktorú vytvára sudcovská rada. Ak nevyhovie, bude to dôvod pre vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti s možnosťou zániku funkcie sudcu. Výsledky sa budú zverejňovať.
Novela zavedie nový právny inštitút, a to ročný štatistický výkaz sudcu. Ten vyhotoví každoročne k 31. marcu predseda súdu. Sleduje sa tak výkonnosť sudcu v ním vybavovanej agende a bude jedným z podkladov pre jeho hodnotenie. Aj výkaz bude verejne prístupný. V prípade podpriemerných výsledkov musí predseda súdu priložiť informáciu o prijatých opatreniach na zmenu stavu, prípadne o vyvodení zodpovednosti.
Zmeny sa rovnako dotknú zlepšenia reálneho fungovania disciplinárneho konania sudcov. Bude fungovať náhodný výber disciplinárneho senátu zvlášť pre každé takéto konanie, čím sa výrazne obmedzí riziko jeho zneužitia. Na účely občianskej kontroly disciplinárnych senátov bude ich zoznam zverejnený na internete, rovnako aj databázy predsedov a členov disciplinárnych senátov zvolených súdnou radou. Za disciplinárne previnenie sa môže sudcovi znížiť jeho funkčný plat až o 30 percent, v súčasnosti je to o 15 percent. To však nemá podľa ministerstva spravodlivosti požadovaný efekt vo význame prevenčného a sankčného pôsobenia.
Na základe platnej legislatívnej normy sa nesmú sudcovia verejne vyjadrovať k súdnym rozhodnutiam. Keďže ich môžu komentovať, podrobovať odbornej kritike, alebo k nim zaujímať vlastné postoje napríklad v rámci lektorskej či publikačnej činnosti, tento zákaz sa obmedzí iba na rozhodnutia, ktoré ešte nie sú právoplatné.