BRATISLAVA. Ústredné orgány štátnej správy a viaceré úrady a inštitúcie by mali v priebehu najbližších rokov vykonať analýzu a následne prijať všetky potrebné opatrenia k maximálnemu zníženiu korupcie na Slovensku.
Vyplýva to z uznesenia vlády, ktorá schválila strategický plán boja proti korupcii.
Poverené inštitúcie by mali ešte v priebehu tohto roku vykonať analýzu, v ktorej identifikujú subjekty a procesy, pri ktorých existuje riziko korupcie. Následne ich úlohou bude navrhnúť a zabezpečiť plnenie potrebných legislatívnych a systémových riešení najneskôr do decembra 2013.
Ministerstvo financií a Daňové riaditeľstvo by navyše mali v priebehu rokov 2011 až 2014 vytvoriť efektívny mechanizmus správy a výberu daní a poplatkov. Jeho úlohou bude maximálne zúžiť priestor na korupčné správanie v daňovom sektore.
Podľa štatistických ukazovateľov Úradu boja proti korupcii policajného prezídia, z ktorých pri rozhodovaní vychádzal vládny kabinet, najčastejšie dochádza ku korupcii v oblastiach verejného obstarávania, čerpania a prerozdeľovania eurofondov, v justícii, daňovej správe, zdravotníctve a na polícii.
"Problematika odhaľovania korupčnej trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru je veľmi zložitá, lebo ide o páchateľov, ktorí poznajú kriminalistickú taktiku a techniku, vyšetrovacie postupy a metódy," poukazuje vládny materiál.
Proti úplatkárom v polícii plánuje vláda napríklad zriadenie webovej stránky, kde budú môcť občania oznámiť ich nekalé aktivity a protiprávne konanie.
Zmeny by sa mali uskutočniť aj v oblasti zákona o priestupkoch. "Osoba priestupcu, ktorá spolupracuje s Policajným zborom pri odhaľovaní trestnej činnosti korupcie, by v odôvodnených prípadoch nebola postihnutá za priestupok. Dôvodom na úpravu zákona je, že osoba priestupcu v súčasnosti nemá motiváciu spolupracovať s políciou," zdôvodnil rezort vnútra.
Strategický plán vidí hlavné príčiny korupcie v nedostatočnej právnej úprave niektorých oblastí verejnej sféry či v absencii systému nezaujatého a nestraníckeho rozhodovania o konflikte záujmov verejných funkcionárov.
V zozname identifikovaných legislatívnych nedostatkov sa spomína neefektívna úprava zaistenia nelegálne získaného majetku, nedostatočné personálne a materiálne vybavenie štátnych orgánov na úseku boja proti korupcii či chýbajúce etické kódexy.
Práve takýto kódex, ktorého porušenie by bolo sankcionovateľné, má do marca 2013 vypracovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s ostatnými ústrednými orgánmi štátnej správy.
Naďalej sa bude presadzovať aj zverejňovanie všetkých zmlúv, faktúr a finančných transakcií týkajúcich sa verejných zdrojov na internete.
Posledným koncepčným materiálom zameraným na boj proti korupcii v Slovenskej republike bol Národný program boja proti korupcii schválený uznesením vlády SR 21. júna 2000.
Podľa Indexu vnímania korupcie (CPI), z ktorého vychádzala vláda, Slovensko bolo v roku 2010 na 59. mieste zo 178 skúmaných štátov.