Štát má zaplatiť milión eur firme, s ktorou sa nevie spojiť.
BRATISLAVA. Fond národného majetku má od začiatku týždňa zablokované všetky účty v Štátnej pokladnici. Dôvodom je prehraný súdny spor s firmou Vansa, ktorý viedol k exekúcii milióna eur.
Fond žiadal Generálnu prokuratúru o podanie mimoriadneho dovolania, tento týždeň dostal jej zamietavé rozhodnutie. V rovnaký deň prišlo fondu oznámenie od exekútora Ladislava Szabóa o začatí exekúcie.
Boli vraj dohodnutí
„Exekútor musel v dostatočnom časovom predstihu vedieť o rozhodnutí Generálnej prokuratúry a vykonal všetky potrebné kroky smerujúce k zablokovaniu účtov ešte skôr, ako FNM dostal samotné rozhodnutie prokuratúry,“ povedal Miloslav Homola z FNM.
Podozrievajú preto prokuratúru a exekútora z „organizovania krokov smerujúcich k poškodeniu FNM ako inštitúcie konajúcej vo verejnom záujme a získaniu nemalej finančnej sumy v prospech schránkovej firmy“.
Kto je reálnym majiteľom Vansy, nie je možné zistiť. S firmou sa nedá spojiť.
Starý spor považuje FNM za vykonštruovaný a rozsudok za nespravodlivý a nezákonný. Prokuratúra odmietla dovolanie podať, vraj na to nie je dôvod.
Činnosť pokračuje
Fond nevie, ako dlho bude mať účty zablokované, predpokladá, že niekoľko dní. Štátna pokladnica sa k tomu pre bankové tajomstvo odmietla vyjadriť. Činnosť fondu by nemala byť ohrozená, no môže sa skomplikovať jeho prevádzka a vyplácanie faktúr. Prevádzkový rozpočet fondu je 2,6 milióna eur, exekvovaná suma je takmer polovica z toho.
„Prijímame opatrenia, aby bola činnosť FNM čo najmenej paralyzovaná,“ povedal Homola.
Rozpočet fondu sa bude musieť zmeniť a na prevádzku zrejme presunú peniaze z iných zdrojov, napríklad z príjmov z dividend. Homola upozorňuje, že každé takéto rozhodnutie pripravuje daňových poplatníkov o ich peniaze.
„Dnes závisí od zdrojov, ktoré sú vo fonde, napríklad oddlženie nemocníc.“ FNM podľa neho urobil maximum, „aby nemusel platiť za vymyslené súdne spory“.
Skúsia zmeniť zákon
Generálna prokuratúra vylúčila, že by koordinovala svoje kroky s exekútorom. Dobroslav Trnka sa už dávnejšie vyjadril, že na podanie dovolania nevidí žiadny dôvod. Prokuratúra v minulosti podala niekoľko mimoriadnych dovolaní v neprospech štátu, napríklad v kauze zmeniek Jána Duckého. Trnka pôvodne tvrdil, že v tejto kauze stojí na strane štátu. Firmu, s ktorou sa štátu súdil, zastupovala manželka Ladislava Tichého Danuše.
Exekútorský úrad odmietol na otázky o exekúcii odpovedať s tým, že je viazaný mlčanlivosťou.
FNM podľa Homolu uvažuje nad iniciovaním zmeny zákona o Štátnej pokladnici tak, aby nemohol byť takýmto spôsobom okamžite exekvovaný bez možnosti exekúciu časovo ovplyvniť.
O čo ide v kauze Vansa
BRATISLAVA. Spor, ktorý viedol k zablokovaniu účtov FNM, siaha do roku 1995. Spoločnosť Promet zažalovala Investičnú a rozvojovú banku za to, že si jej dlh stiahla z účtu, ktorý na to nebol určený.
Firma tvrdila, že jej na základe toho ušiel zisk, pretože peniaze chcela použiť na obchodovanie. Práve ušlý zisk sa firma, ktorej pohľadávku neskôr kúpila Vansa, snažila na súde preukázať.
Dlho sa jej to nedarilo. Až kým FNM prevzal od IRB na seba celý spor. Právnici fondu za vlády Roberta Fica na súde pripustili, že došlo k ušlému zisku. Vansa to dokazovala napríklad údajnými objednávkami od zahraničných dodávateľov, ktoré fond považoval za fiktívne.
Terajšie vedenie FNM považuje rozhodnutie súdov za absurdné a nespravodlivé. Práve na základe uznania bývalého vedenia FNM priznali súdy Vanse milión eur.
Monika Tódová

Beata
Balogová
