Bratislava 14. júla (TASR) - Založením Hnutia za demokraciu (HZD) nešlo o dlhodobo pripravovanú akciu, je to odraz výsledkov nitrianskeho nominačného snemu HZDS. Podobne nejde ani o urazenú márnomyseľnosť Ivana Gašparoviča, pretože už pri jeho odchode zo snemu ho zastavovali viacerí nespokojní delegáti s tým, "že niečo treba robiť". V dnešnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to povedala spoluzakladateľka tohto nového politického subjektu Marta Aibeková.
Podľa nej vznik HZD teda iniciovali "ľudia zospodu" a už teraz, dva dni po registrácii sa s podporou hlási množstvo sympatizantov, ale aj členov HZDS, a to i na vysokých postoch. Aibeková nemá pocit, že by zradila HZDS, naopak, podľa nej hnutie zradilo ju. Názvom podobným HZDS nemienia zmiatnuť voličov, ide o snahu vrátiť sa k pôvodným demokratickým koreňom a princípom HZDS, ktoré sa z neho postupne vytratili.
Svojou neúčasťou na kandidátke HZDS bola Aibeková veľmi prekvapená, pretože v hnutí pracovala 11 rokov ako odborníčka na sociálne záležitosti. Preto nevylučuje ani intrigy zo strany niektorých ľudí, ktorí sa chcú dostať na jej miesto. Ak by M. Aibeková bola na nominačnom sneme v Nitre na kandidátke na voliteľnom a I. Gašparovič na nevoliteľnom mieste, podľa jej slov by mu ponúkla svoje poradové číslo. Zatiaľ je stále členkou HZDS a vystúpenie z neho, aj z poslaneckého klubu, v ktorom je podpredsedníčkou, oznámi písomne na budúci týždeň po konštituovaní orgánov HZD.
Spoluzakladateľka HZD si nemyslí, že registrácii hnutia pomohol vplyv, resp. zásah niektorých predstaviteľov súčasnej vládnej koalície. Prekvapenie vyjadrila nad podporným stanoviskom zo strany premiéra Mikuláša Dzurindu, avšak vzápätí ho označila za osobu, s ktorou by HZD nechcelo spolupracovať. "Stanovy tvorili renomovaní právnici a na MV SR sme predložili vyše tisíc podpisov, pretože môže sa stať, že bude nejaký odpad, poznamenala Aibeková. Zatiaľ nemá informácie, ako prebieha kampaň na získanie desaťtisíc podpisov potrebných na účasť vo voľbách.
O založení HZD Aibeková ďalej uviedla, že revolta niektorých okresných funkcionárov, a teda aj štiepenie HZDS, sa začali už pred dvoma rokmi na trnavskom transformačnom sneme. "I. Gašparovič ako muž č. 2 "bol vypoklonkovaný" zo všetkých funkcií v orgánoch už po voľbách v roku 1998, avšak nikdy nemohol ohroziť V. Mečiara na pozícii lídra v hnutí," konštatovala. Podľa nej možno ide aj o budúce prezidentské voľby. "Mečiar chcel oslabiť vplyv Gašparoviča, ktorý by sa o tento post mohol uchádzať. Ja si myslím, že Vladimír Mečiar bude opäť kandidovať za prezidenta republiky," dodala M. Aibeková.