Žilina 14. júla (TASR) - Od posledného májového týždňa do 11. júla evidovala polícia v okrese Liptovský Mikuláš deväť falošných tisíckorunáčok s rovnakým sériovým číslom G 76086878.
Podľa hovorkyne Okresného riaditeľstva (OR) PZ v Liptovskom Mikuláši Lýdie Budovecovej zistili falošné tisíckorunáčky väčšinou pri prepočítavaní tržby z predajní potravín.
Polícia preto upozorňuje občanov, aby si dôslednejšie všímali veľkosť bankovky, farbu a viditeľné ochranné znaky. Falzifikát je oproti originálu o niekoľko milimetrov menší, vytlačený na obyčajnom papieri a tlač je rozmazateľná vodou. Na ľavej strane chýba vodoznak a v pravom hornom rohu falzifikátu je neostré písmeno S. Ďalším znakom, podľa ktorého možno falzifikát rozoznať, je strieborný prerušovaný prúžok pomedzi nuly čísla tisíc. Oproti svetlu je prúžok na origináli bankovky súvislý, na falzifikáte prerušovaný.
Posledný prípad zaznamenali vo štvrtok dopoludnia v pobočke Slovenskej sporiteľne v Liptovskom Mikuláši, kde 37-ročný muž predložil na kontrolu tisíckorunáčku so sériovým číslom G76086878, ktorú vybral z bankomatu a zdala sa mu falošná. Pracovníčka sporiteľne zistila, že bankovka nevykazuje znaky pravosti a je vyhotovená z nekvalitného papiera.
Falšovaním je podľa hovorcu Krajského riaditeľstva (KR) PZ v Žiline Radovana Kyselicu akékoľvek neoprávnené zhotovovanie peňazí slovenskej alebo inej meny. "Postih je už za výrobu falzifikátov, nielen za to, keď ich niekto dá do obehu, alebo nimi platí. V niektorých prípadoch, hlavne u mladých ľudí, boli falošné bankovky vyrobené len na pobavenie priateľov. Trestný zákon však nerozlišuje, na aký účel boli falzifikáty vyrobené," uviedol Kyselica. Dodal, že dolná hranica trestu je v prípade falšovania a pozmeňovania peňazí dva roky nepodmienečne, horná až osem rokov.