BRATISLAVA. Ako uviedol programový koordinátor Nadácie Pontis Jakub Šimek, projekt je zatiaľ v prípravnej fáze. Uzavretie zmluvy je na programe v nasledujúcich dňoch.
"Študenti sa s počítačmi často stretávajú až na univerzite. Nie každý však má to šťastie študovať, keďže na vysokú školu sa dostane len malé percento Keňanov," informoval Šimek s tým, že predošlá pomoc prebiehajúca vďaka Nadácii Pontis a prostriedkom z oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid trvala asi rok a pol. Modernizáciou tried prešla stredná škola Moi High School-Kasigau v dedine Rukanga a základná škola Rukanga Primary.
Výučbe bude najprv predchádzať príprava učební s digitálnymi technológiami. "Aj keď počítače v niektorých stredných školách nájdete, sú zastarané a mladým často neslúžia na poskytnutie praktických zručností potrebných pre prax, ale len na pokrytie teoretických vedomostí," uviedol Šimek s tým, že projekt bude pokračovať výmennými pobytmi slovenských a kenských pedagógov, pričom by sa mala zapojiť do neho aj Obchodná akadémia v Leviciach.
Nadácia Pontis verí, že digitalizácia a zvyšovanie kvality vzdelávania s pomocou kenskej organizácie Youth for Conservation a spoločnosti Microsoft Slovakia pomôže zníženiu chudoby. "Práve praktická znalosť používania počítačov môže byť pre mladých Keňanov veľká výhoda. Treba ich zapájať do aktivít, ktoré im neskôr pomôžu zvýšiť kvalitu ich života a uspieť v konkurencii na trhu práce," uviedol Šimek. Dodal, že digitalizované učebne v súčasnosti využíva 343 študentov a od modernizácie škôl sa zlepšila ich dochádzka aj prospech. Počet študentov zároveň vzrástol o 15 percent.