Oproti minulému roku sa počet prípadov zvýšil takmer o polovicu. V prvom polroku minulého roka zaznamenala polícia 661 prípadov.
BRATISLAVA.
Oproti roku 2010 sa tak počet zaznamenanej trestnej činnosti zvýšil takmer o polovicu. V prvom polroku minulého roka zaznamenala polícia 661 prípadov.
"Drogová trestná činnosť je vysoko latentná a polícia má za cieľ odhaľovať jej páchanie," uviedol pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru (PPZ) v Bratislave Michal Slivka s tým, že až polovica odhalenej drogovej trestnej činnosti bola evidovaná v Bratislavskom kraji. Polícia tu riešila celkovo 520 prípadov.
Slivka informoval, že v prípade ďalších drogovo trestných činností prevládala výroba omamných látok v Trenčianskom kraji, obchodovanie s nimi a ich prechovávanie zase v Bratislavskom kraji. Šírenie toxikománie ostáva príznačné pre východ Slovenska, keďže viac ako polovica prípadov bola zaznamenaná v Košickom či Prešovskom kraji.
Podľa Imricha Šteliara z Národného monitorovacieho centra pre drogy (NMCPD) je drogová problematika odsúvaná na okraj záujmu.
"Žiaľ, v súčasnosti riešenie drogového problému na Slovensku nie je prioritou vládneho programu, čomu zodpovedá aj skutočnosť, že pre túto oblasť nie je určený politický reprezentant. To v doterajšom vývoji Slovenskej republiky nemá precedens," upozornil.
Dôvodom podľa neho môže byť aj skutočnosť, že drogový problém na Slovensku nie je vnímaný ako príliš vypuklý. "Situácia s heroínom sa stabilizovala, zdravotné či sociálne problémy spojené s užívaním iných drog nie sú momentálne celospoločensky alarmujúce," dodal.