Riaditeľa polícii nahlásil minister Juraj Miškov z SaS. Vo funkcii ho drží.
BRATISLAVA. Riaditeľ štátnych Rudných baní Banská Bystrica Jozef Širila si vo funkcii roky prilepšoval úplatkami, tvrdí Úrad boja proti korupcii.
Vyšetrovateľ Širilu obvinil po priznaní pezinského podnikateľa Miroslava Václava, ktorý vo februári ministerstvu hospodárstva povedal, že riaditeľ kedysi od jeho firmy žiadal peniaze a dostal viac ako milión korún. Za to vraj firme nerobil problémy pri podnikaní v bývalej pezinskej bani na antimón.
Člen Smeru Širila na políciu podal sťažnosť. „V plnom rozsahu to nie je pravda.“
„Podstupujem to napriek riziku. Čo už na tom po rokoch útrap záleží, hlavne nech sa dosiahne spravodlivosť,“ hovorí Václav.
Podnikateľ tvrdí, že riaditeľovi vyplatil od roku 2003 do roku 2007 viac ako milión korún (33-tisíc eur), polícii doložil dokumenty k platbám za asi 12-tisíc eur (370-tisíc korún). Širilovi hrozí päť až 12 rokov väzenia, dva až päť rokov môže dostať aj Václav.
Peniaze aj víno
Rudu prestali v lese nad Pezinkom ťažiť po revolúcii, koncom deväťdesiatych rokov štátny podnik uzatvoril s Václavom zmluvu o likvidácii prepadlísk. Jeho firma začala jamy zavážať pomletým stavebným odpadom z okolia.
Napriek platnej zmluve Širila podľa polície na zabezpečenie prác žiadal od firmy ďalšie platby.
„Za úplatky z titulu svojho postavenia umožnil aj napriek niektorým technickým nedostatkom, ktoré zistil, ďalej pokračovať v prácach na likvidácii banských diel,“ napísala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
„Po vymenovaní v roku 2003 prišiel, pozrel a povedal, že aj on z toho chce niečo mať,“ hovorí Václav. „Tvrdil, že nemáme projekt na zavážanie odkaliska a že keď mu nedáme peniaze, práce nám zastaví.“ Keď dostal 50-tisíc korún (1660 eur), vybavil podľa Václava, že projekt vypracovali za štátne peniaze.
Podobné návštevy nasledovali trištyrikrát do roka, hovorí Václav, a Širila vraj pri každej zinkasoval 20- až 50-tisíc korún a často aj debničky kvalitného vína.
Dodnes sa súdia
Situácia sa zmenila v roku 2008, keď sa podnik rozhodol uzatvoriť zmluvu s iným podnikateľom.
Václav odmietol odísť, zmluvu mal na neurčité obdobie. „Vzápätí nás obsadila esbéska, zhorel nám buldozér,“ vraví. Spor o platnosť zmluvy je dodnes na súde, Širila je stále riaditeľom, hoci podnikateľ o situácii opakovane informoval bývalé aj súčasné vedenie ministerstva hospodárstva.
Strana sa dištancuje
„Prípad pozorne sledujeme, ale rešpektujeme prezumpciu neviny a o osude riaditeľa rozhodneme na základe výsledkov trestného stíhania a rozhodnutia súdu,“ napísala hovorkyňa ministerstva Daniela Piršelová.
Prezumpciou neviny argumentuje aj Širila. „Na takéto otázky neodpovedám, obráťte sa na ministerstvo.“
Riaditeľom baní sa stal v roku 2003 a po krátkom prerušení opäť v roku 2006. Odmieta, že by bol politickým nominantom.
„Je to neaktívny člen, ktorý neplatí členské a v najbližšom čase z databázy vypadne,“ povedal okresný šéf Smeru v Banskej Bystrici Peter Pelegrini.

Beata
Balogová
