To, čo sú pre Slovákov korbáčiky, je pre Japoncov suši. S tým rozdielom, že japonská špecialita z ryže, zeleniny a rýb je známa po celom svete a venujú sa jej špecializované reštaurácie.
Nájdete ich vo svetových metropolách, ale aj v Trnave, Nitre, Žiline, Martine a v Košiciach. Suši už bolo dokonca aj vo vesmíre. Japonský astronaut Soichi Noguchi ho pred rokom pripravil na Medzinárodnej vesmírnej stanici v živom vysielaní pre japonskú televíziu.
Fast food je suši v zmysle, že sa dá rýchlo a jednoducho zjesť aj rukami. No nie je to lacné jedlo. Šesť kusov suši maki zoženiete u nás za dve až šesť eur. Suši, koľko dokážete zjesť (all you can eat), stojí zhruba desať eur.
Japonci u nás suši nerobia
Hoci v Bratislave je asi desiatka suši barov a reštaurácií, ani jedna nemá japonského šéfkuchára. Oveľa lepšie na tom nie je ani rakúska metropola Viedeň.
Jediný japonský šéfkuchár v Bratislave Shoichi Sato je šéfkucharom japonského veľvyslanectva. V suši reštauráciách a baroch väčšinou vedú kuchyňu Slováci, Vietnamci alebo ľudia z iných ázijských krajín. „No aj keď robia suši Slováci, je to v poriadku. Ak je v tom srdce a jedlo chutí,“ myslí si.
Masahiko Shiraki, Japonec žijúci na Slovensku a spolupracovník SME však hovorí, že je, naopak, dôležité, aby suši pripravoval Japonec. „Stať sa suši majstrom, k tomu vedie dlhá cesta,“ pripomína Masahiko.
„Cudzí kuchári nepoznajú tak hlboko našu kultúru surových rýb a ryže a preto často pripravujú niečo, čo len vyzerá ako suši, ale my Japonci sme po prvom hlte sklamaní. Niekedy používajú veľmi lacné ryby, ale cena je extrémne vysoká, vyššia než v centre Tokia,“ hovorí Masahiko. V pravom suši bare podľa neho sedíte pri barovom pulte oproti suši majstrovi a vediete s ním rozhovor, v ktorom vyniknú jeho znalosti o tom, ktoré ryby sú najlepšie v ktorom ročnom období, aj o správnej príprave octovej ryže.
V príprave suši sú podľa jeho skúseností dobrí aj Kórejčania. „Máme podobnú kultúru používania ryže a surových rýb,“ hovorí Masahiko.
Po slovensky
Suši si jednotlivé krajiny prispôsobujú na vlastný obraz. Populárne sú napríklad americké kalifornské rolky - prevrátené suši s riasou vo vnútri, krabími tyčinkami, uhorkou a avokádom.
Suši na slovenský spôsob pripravoval priamo pred divákmi v divadle GUnaGU Masahiko v predstavení John and Yoko spolu s manželkou Oľgou Belešovou. Bryndzové suši bolo v tvare mapy Slovenska.
Inak Masahiko odporúča šalátovú uhorku s wasabi, vajíčkovú omeletu, nakladanú bielu reďkovku takuan alebo huby šitake. „Ale pokojne si tam zarolujte aj vysmážaný rezeň, ak máte chuť,“ hovorí.
Viaceré japonské prísady sa dajú podľa šéfkuchára Sata nahradiť slovenskými. Napríklad ryžový ocot vínnym. Hodí sa aj lokálna zelenina, napríklad baklažán, mrkva či špargľa. „V Japonsku je zdravé a veľmi populárne suši s nakladanou zeleninou. Takže pokojne môžete použiť aj tú,“ hovorí.
Nedostatok čerstvých morských rýb a plodov, ktoré sa v suši používajú, u nás podľa šéfkuchára Shoichiho Sata, ktorý suši pripravuje už 30 rokov, nehrozí. „Do Viedne je to blízko a dajú sa zohnať aj v bratislavskom Metre,“ hovorí.
Je všade vďaka chladničkám
Predchodca suši pritom dnes nepôsobí práve lákavo. Bola to osolená ryba, ktorú obalili v ryži, aby kvasila a dlhšie tak vydržala. Ryžu neskôr vyhodili a jedla sa iba ryba. Tento postup použili prvýkrát v juhovýchodnej Ázii už 500 rokov pred naším letopočtom, odtiaľ sa rozšíril do Japonska.
Japonci čas kvasenia postupne skracovali, aj preto, aby eliminovali zápach pokrmu. Jedlo vylepšili a spravili z neho národnú špecialitu. Su znamená po japonsky ocot - z toho je suši odvodené.
V 19. storočí vymysleli v Japonsku nigiri suši, ktoré sa dá považovať za dobový fast food. V dnešnom Tokiu (vtedy Edo) tento obdĺžníkový kus ryže s rybou navrchu, ktorý v pozmenenej podobe pretrval dodnes, predávali v pouličných stánkoch. Dalo sa jesť prstami alebo paličkami – tak ako dnes.
Na rozdiel od súčasnosti však bolo rybie mäso marinované v sójovej omáčke alebo veľmi osolené, takže sa už nemuselo hotové suši namáčať v sójovej omáčke. Často tiež bolo mäso uvarené, keďže neexistovali chladničky. Práve ich vynález umožnil masové rozšírenie suši po celom svete.
Hlavné druhy suši
Maki
Suši, ktoré si môžete najľahšie pripraviť aj doma. Je to ryža s rybou alebo zeleninou zrolovaná pomocou bambusovej podložky a nakrájaná na kolieska.
Nigiri
Podlhovastý kus ryže vytvarovaný v ruke, na ktorom je surová ryba alebo morské špeciality, prípadne omeleta. Pre dekoráciu sa môže obviazať tenkým pásikom riasy nori.
Recept na suši (maki) od japonského šéfkuchára
(prispôsobené pre 4 osoby)
Suši ryža: 500 g ryže (guľatozrnnej)
70 cl ryžového octu (ak nemáme vínneho)
16 g cukru
8 g soli
(na neskoršie balenie 5 plátkov morskej riasy nori)
Omeleta: 4 vajcia
50 cl kacuodaši, vývaru/prášku z rybacích kostičiek (príp. rybacieho vývaru)
20 g cukru
5 cl sójovej omáčky
20 cl ryžového octu (mirin)
štipka soli
Postup:
1. Ryžu uvaríme, zmiešame s octom, prípadne aj so sezamom a necháme vychladnúť. Môžeme si pomôcť vejárom.
2. Na lopár, na ktorom máme bambusovú podložku, si položíme riasu nori drsnou stranou nahor, na kraj pri sebe.
3. Naložíme na ňu ryžu a rovnomerne ju v hrúbke asi jeden centimeter rozložíme po riase, pričom na vzdialenejšom konci necháme asi dvojcentimetrový voľný pásik.
4. Podľa chuti potrieme v strede wasabi pastou. Naložíme do stredu po celej dĺžke rybu, vyrobenú omeletu, zeleninu podľa chuti.
5. Bambusovou podložkou zavinieme prvý kúsok riasy a dostatočne stlačíme, aby suroviny držali pokope. Dotočíme rolku do konca a rovnomerne mierne stlačíme.
6. Krájame najprv odstávajúce kraje a potom v strede a každú polovicu ešte dvakrát na polovicu.
7. Suši sa namáča v sójovej omáčke a je sa k nemu aj zázvor a pasta wasabi.

Beata
Balogová
