BRATISLAVA. Ministerstvo obrany už nebude vytvárať umelé zákazky pre Vojenský opravárenský podnik v Novákoch, povedal jeho hovorca Ivan Rudolf. „V súčasnosti hľadáme strategického investora.“
V materiáli Východiská strategického hodnotenia obrany ministerstvo píše, že na dotovanie VOP nemá peniaze a pripúšťa, že ho zruší.
Muníciu radšej predajú VOP Nováky firma vznikla v roku 1957, pri plných kapacitách bola schopná likvidovať 12tisíc ton rôznych typov munície ročne, v marci 2007 v hale na delaboráciu munície došlo k výbuchu, ktorý zabil ôsmich zamestnancov.
Štátna akciová spoločnosť sa zameriava na likvidáciu munície, opravy, vyrába ručné granáty URG-86, cvičnú muníciu či jednoúčelové stroje.
Ministerstvo však plánuje v budúcnosti prebytočnú a nepotrebnú muníciu predávať, aby získalo peniaze do svojho rozpočtu.
„Preto sú a aj v budúcnosti budú požiadavky na likvidáciu munície veľmi obmedzené. Z uvedeného dôvodu nebude mať tento subjekt zabezpečené dostatočné zdroje na svoju prevádzku,“ vysvetľuje ministerstvo zámery v dokumente.
Odborári chcú privatizáciu Proti rušeniu nováckeho podniku namietala v pripomienkovom konaní Konfederácia odborových zväzov.
„Zásadne nesúhlasíme s návrhom zrušiť VOP Nováky. Už od roku 2008 žiadame od ministerstva obrany koncepčné riešenie všetkých akciových spoločností, naposledy začiatkom roku 2011. Navrhujeme, aby tento bod bol upravený tak, že sa začne bez odkladu proces privatizácie VOP Nováky,“ napísali odborári.
Ako riešenie navrhujú vychádzať práve z materiálu, v ktorom sa navrhuje spoločnosť zrušiť.
Ministerstvo v ňom priznáva, že až 90 percent munície v armádnych skladoch je po lehote životnosti. Zároveň chce, aby sme ako krajina zohrávali vedúcu úlohu v oblasti likvidácie nevybuchnutej munície.
„Úvaha o riešení prebytočnej, respektíve nepotrebnej munície odpredajom je v rovine teoretickej, bez praktického zabezpečenia potrebnými zmluvami,“ píšu odborári. Štát tiež podľa nich nerieši, čo sa stane, ak sa muníciu nepodarí predať.

Beata
Balogová
