BRATISLAVA. Nekonečným radom na úradoch a zháňaniu potvrdení, ktoré už úrady majú, by mal byť v priebehu pár rokov koniec. Úrad splnomocnenca vlády pre informačnú spoločnosť pripravil materiál, v ktorom vymenoval povinnosti občanov voči úradom, ktoré by sa mali zrušiť.
Nahradiť ich má elektronická komunikácia medzi úradmi a obyvateľmi. Materiál je momentálne v pripomienkovom konaní.
Odborníci návrh vítajú, sú však skeptickí v otázke jeho uvedenia do praxe.
Na úrad iba nevyhnutne
„Materiál je zadanie pre zjednodušovanie administratívy v konkrétnych situáciách,“ vysvetľuje Roland Sill, splnomocnenec vlády pre informačnú spoločnosť.
Jeho úrad na základe dvoch prieskumov ministerstva financií a jedného z Európskej komisie vytypoval päť životných situácií, v ktorých ľudia najčastejšie prichádzajú do kontaktu s úradmi. Je to podávanie daňového priznania, vybavovanie osobných dokladov, matričné udalosti, registrácia auta a kúpa nehnuteľnosti.
„Veľká časť administratívy spočíva v nahlasovaní už známych údajov,“ hovorí o súčasnej praxi Sill.
Napríklad pri narodení dieťaťa má rodič až päť povinností. Musí ho nahlásiť na trvalý pobyt a do zdravotnej poisťovne, oznámiť trvanie nároku na materské dávky, prihlásiť matku do dôchodkového poistenia a uplatniť si nárok na príspevok pri narodení dieťaťa.
„Všetky tieto oznamovacie úkony možno odbúrať, pretože verejná správa už bude informáciou o narodení dieťaťa disponovať,“ píše sa v návrhu.
V praxi by to znamenalo, že narodenie dieťaťa by nahlásil lekár matričnému úradu. Ten by vďaka plánovanému elektronickému prepojeniu úradov nahlásil dieťa a matku do potrebných inštitúcií. Záujem o materský príspevok by sa automaticky predpokladal a nebolo by oň treba žiadať.
Musia spájať systémy
Aby systém fungoval, treba vytvoriť celý rad registrov, ktoré by medzi sebou komunikovali. Jeden z najdôležitejších – register fyzických osôb by mal podľa Silla fungovať do konca budúceho roka. Dovtedy má byť v obehu aj elektronická identifikačná karta. Prostredníctvom nej by občan napríklad cez internet komunikoval s úradmi.
Sill predpokladá, že zjednodušenie komunikácie s úradmi, ako ho opisuje materiál, by mohol byť realitou v priebehu dvoch–troch rokov.
Technologická stránka projektu sa má zaplatiť z eurofondov, z operačného programu Informatizácia spoločnosti, kde je asi 820 miliónov eur.
Vítame to, ale...
„Tieto návrhy vnímam jednoznačne pozitívne,“ hovorí Mária Bulková, projektová manažérka Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. „Uvítam, keď úrady odo mňa nebudú vyžadovať opakovane informácie a budem môcť plne cez internet komunikovať so štátom,“ súhlasí IT expert Pavol Lupták.
Obidvaja však pochybujú, či bude systém fungovať v praxi. „Trochu som skeptický, lebo minimálne zaručený elektronický podpis sa, bohužiaľ, masovejšie nepresadil,“ hovorí Lupták.
Elektronický podpis veľmi nefunguje
Je drahý, ťažkopádny a funguje len cez Windows, tvrdí expert.
BRATISLAVA. Pochybnosti o fungovaní zjednodušenej komunikácie ľudí s úradmi plynú najmä z využívania elektronického podpisu.
„Bohužiaľ, veľmi masovo sa nepresadil,“ hovorí IT expert Pavol Lupták. Podľa neho je pre bežných ľudí drahý, používateľ naň potrebuje špeciálne zariadenie, používané softvéry preň vyžadujú certifikáciu a „nebeží“ na inej platforme ako Microsoft Windows.
Na zjednodušenie komunikácie najmä medzi podnikateľmi a úradmi fungujú od 1. októbra Jednotné kontaktné miesta. Slúžia hlavne na ľahšie vybavenie živnosti. Okrem nich by mali uľahčovať komunikáciu s úradmi Integrované obslužné miesta. Podľa splnomocnenca Rolanda Silla v nich občan vybaví niekoľko administratívnych úloh naraz. Malo by ich byť minimálne 1200 po celom Slovensku.
Ján Krempaský
Estónsko už elektronicky komunikuje
U nás vlani predčasne ukončili projekt na elektronický výber daní, ciel a odvodov.
BRATISLAVA. Systém zjednodušenej komunikácie medzi občanom a úradmi, ako ho navrhuje úrad splnomocnenca pre informačnú spoločnosť, už funguje v mnohých krajinách. Pre Slovensko je najbližší príklad Estónska.
„Medzi sebou tam komunikujú a vymieňajú si dáta štyri informačné systémy – register fyzických osôb, fond zdravotného poistenia, register sociálneho poistenia a informačný systém daňového a colného úradu,“ hovorí Mária Bulková, projektová manažérka Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Občan má podľa nej prístup k všetkým službám cez portál. Prihlásiť sa doň dá cez bankový účet, elektronickú identifikačnú kartu alebo mobil.
Prvým projektom, ktorý mal u nás zjednodušiť a zjednotiť výber daní, ciel a odvodov, boli elektronické služby daňových agend. Výzva naň počítala so sumou takmer 50 miliónov eur. Financovanie projektu z operačného programu Informatizácia spoločnosti však podľa Zuzany Bruteničovej z ministerstva financií mimoriadne ukončili vlani 8. októbra.
Zrušený projekt má nahradiť nový s názvom Elektronické služby (budúcej) finančnej správy. Výzva, ako aj štúdia uskutočniteľnosti naň je podľa Bruteničovej naplánovaná na tretí štvrťrok tohto roku. „Bude reflektovať nový zákon o finančnej správe a s tým súvisiace riešenia elektronických služieb.“
Ján Krempaský

Beata
Balogová
