SME

Mihál na sterilizácii netrvá

Ministerstvo práce navrhlo sterilizácie zadarmo pre chudobných, KDH prekážajú. Pre čiastkovú vec nechceme potopiť celý zákon, vraví ministerstvo.

Niektoré prípady sterilizácií rieši aj štrasburský súd.Niektoré prípady sterilizácií rieši aj štrasburský súd. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Ministerstvo práce navrhuje pre extrémne chudobné komunity možnosť žiadosti o bezplatnú sterilizáciu. Proti návrhu sa postavilo KDH, časť SDKÚ a vznikla proti nemu petícia. Ministerstvo ho asi stiahne.

„Je to iba legislatívny zámer. Zákon sa bude pripravovať neskôr. Je to podľa nás dobré opatrenie, ale určite nepôjdeme do extrému a ak by sme s tým mali mať problém v koalícii, celý zákon pre jedno čiastkové opatrenie nepotopíme,“ povedala hovorkyňa ministerstva Slavomíra Sélešová.

KDH bezplatné sterilizácie kritizovalo cez podpredsedu Júliusa Brocku, ktorému prekáža, aby sa z verejných peňazí platili „veci, ktoré sú vecou výchovy a prirodzenej zodpovednosti“. Kresťanskí demokrati chcú o návrhu rokovať s Mihálom.

SkryťVypnúť reklamu

Proti bol aj poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý, ktorý sa obáva, že by sterilizácie preplácané zo štátnej kasy vyvolali medzinárodný škandál.

V minulosti sa objavili prípady rómskych žien, ktoré tvrdili, že boli sterilizované bez ich súhlasu.

Proti sterilizáciám a hormonálnej antikoncepcii zadarmo vznikla aj petícia, ktorá má formu hromadnej pripomienky k zákonu.

Do včerajška ju podpísalo viac ako 1200 ľudí. Je medzi nimi asi 40 kňazov, politik KDS Rudolf Bauer, ale aj kontroverzný historik Milan Ďurica.

Štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová z SaS návrh obhajovala s tým, že štát by sa mal pokúsiť zastaviť, aby „sa nám rodili deti do veľmi zlých podmienok, kde sa o ne rodičia nedokážu postarať“.

„Kultúra v sociálne vylúčených spoločenstvách je trochu iná. Ak o sterilizáciu tie ženy budú mať záujem, tak nech majú tú možnosť. Dnes, aj keď majú záujem, nemajú peniaze,“ vysvetľovala zámer hovorkyňa ministerstva Slavomíra Sélešová.

SkryťVypnúť reklamu

Sterilizácia, ktorá sa nevykonáva z lekárom odporúčaných dôvodov, nie je úkon, ktorý by dnes poisťovne hradili. Ženy na ňu musia doplácať okolo 200 eur.

V návrhu ministerstva je okrem bezplatnej sterilizácie aj bezplatná hormonálna antikoncepcia. Tá zvykne stáť ženu niekoľko desiatok eur ročne.

Elene Gallovej Kriglerovej z Centra pre výskum etnicity a kultúry sa bezplatná antikoncepcia pre sociálne odkázaných pozdáva.

Ponuka sterilizácie zadarmo však môže urážať Rómov. „Spoločnosť im akoby dávala najavo: my nechceme, aby ste mali deti.“

Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku hovorí, že aj v niektorých iných krajinách majú sociálne odkázaní zadarmo prístup k antikoncepcii i sterilizácii. S takouto ponukou chudobným problém nemá.

Rómky sa súdia pre nedobrovoľné sterilizácie

SkryťVypnúť reklamu

Či boli sterilizácie slovenských Rómok dobrovoľné, alebo nie, rieši súd v Štrasburgu.

BRATISLAVA. Spojenie slov sterilizácia a Róm už roky vyvoláva otázky, či u nás lekári nevykonávajú, alebo nevykonávali tento zákrok svojvoľne, aby zabránili Rómkam mať ďalšie deti.

Či sa tak u nás skutočne dialo, stále nie je úplne jasné.

Hoci prípad troch údajne nezákonne sterilizovaných Rómok už slovenské súdy ukončili a nekalé praktiky doktorov nezistili, definitívny verdikt stále nie je známy, keďže sa sťažovali na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Rozsudok v Štrasburgu by mal podľa televízie Markíza padnúť túto jeseň.

Na prípad upozornila v roku 2001 publikácia Telo a duša, kde sa písalo o podozreniach až o 110 prípadoch násilných sterilizácií po páde komunizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné podozrenia sa objavujú roky aj v Česku. Tamojšie súdy stále riešia prípad Rómky, ktorá sa sťažovala, že jej takýto zákrok urobili bez jej súhlasu v ostravskej nemocnici. Iveta Červeňáková žiadala odškodné 500-tisíc českých korún.

Európski rómski aktivisti tvrdia, že podobné praktiky sú aj v Maďarsku, Bulharsku či Rumunsku. V najväčšom množstve však údajne práve v Česku a na Slovensku.

Miroslav Kern

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 220
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 164
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 257
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 328
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 4 102
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 093
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 257
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 102
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu