BRATISLAVA. Na najvyššej hore západnej Európy Mont Blanc prišiel vo štvrtok o život sprievodca slovenskej skupiny. Zasiahol ho kameň a strhol ho do rokliny.
Jeden z členov slovenskej výpravy hovorí, že nešťastie sa stalo v časti Grand Couloir, keď dávali prednosť českej skupine, ktorá zostupovala. Táto trasa na vrchol je najčastejšia a najmenej náročná.
Dávali prednosť
Mont Blanc
4810 metrov nad morom,
najvyšší vrch Európy, ak sa nepočíta Kaukaz;
na hranici Francúzska a Talianska;
vystupujú aj amatéri, vyžaduje však prípravu.
„Boli sme dve hodiny pod chatou v strede výstupu. Pod ňou je náročnejší žľab, kde sú kamene i sneh a keď je pekne, tak sa sneh topí a kamene sa svojvoľne púšťajú dolu. Treba pozerať hore a rýchlo prejsť úsek. Toto sme prešli bezpečne,“ hovorí člen výpravy. Svoje meno nechcel zverejniť.
Kameň padol až za týmto nebezpečným úsekom.
„Padajúca skala ho zachytila a zrazila do žľabu niekoľko desiatok metrov. Žiaľ, aj napriek zásahu záchranárov sa mu pomôcť už nepodarilo.“
Padanie kameňov v úseku Grand Couloir na Mont Blancu.
Za rok 150 obetí
Inštruktor Mário Piťuch z CK Rokošport, ktorý každoročne sprevádza Slovákov na Mont Blanc hovorí, že sa to stalo vo frekventovanej časti, kadiaľ prejdú stovky ľudí denne.
„Mont Blanc je hora s nevyspytateľným počasím. Ak je pekne, zvládne ju aj trénovaný turista, ale je zradná. Je to méta, odrazový mostík pre každého. Každý rok tam zahynie približne 150 ľudí,“ hovorí.
Horolezec spomína, že hora bola pre viacerých Slovákov posledným výstupom. „Pred tromi rokmi v máji alebo v júni tam zahynulo len počas jednej noci sedemnásť ľudí. Medzi nimi aj dvaja Slováci. V zlom počasí vyšla horolezkyňa zo stanu, nedala si mačky a zrútila sa do rokliny,“ hovorí inštruktor.

Beata
Balogová
