Občania, ktorí v zisťovaní deklarovali, že sa nezúčastnia alebo nie sú rozhodnutí, či sa zúčastnia alebo nezúčastnia parlamentných volieb, ak by sa konali v prvej júnovej dekáde, mohli uviesť dôvody svojho deklarovaného postoja. Získané údaje potvrdili, že najrozšírenejším dôvodom neúčasti alebo váhania s účasťou občanov na parlamentných voľbách je ich znechutenie s celkového politického vývoja na Slovensku a fakt, že žiadna zo strán, hnutí a koalícií sa nestará o problémy obyčajných ľudí. Takmer tretina občanov, ktorí by sa volieb do NR SR, ak by sa konali v júli nezúčastnili, alebo v čase terénnej fázy prieskumu neboli rozhodnutí, či by sa ich zúčastnili, nedôveruje žiadnej z politických strán, hnutí a koalícií a takmer identický podiel oslovených je presvedčených, že voľby nič nezmenia ani nevyriešia. Nasledujúca tabuľka prezentuje prehľad dôvodov, kvôli ktorým sa občania nechcú zúčastniť alebo váhajú so svojou účasťou na voľbách do NR SR.
Povedzte, prosím, prečo sa nechcete zúčastniť volieb do NR SR, respektíve, prečo váhate s účasťou na týchto voľbách(údaje v %) 1/
1. som znechutený politickým vývojom na Slovensku 45
2. žiadna z politických strán, hnutí, koalícií sa nestará o obyčajných ľudí 36
3. nedôverujem žiadnej politickej strane, hnutiu, koalícii 30
4. voľby nič nezmenia, ani nevyriešia žiadne problémy 29
5. všetky politické strany, hnutia, koalície ma sklamali 21
6. nezaujímam sa o politiku 19
7. na mojom hlase nezáleží 12
8. nepoznám programy ani ciele politických strán, hnutí, koalícií 7
9. žiadna zo strán, hnutí, koalícií nemá program, ktorý by mi vyhovoval 5
10. z iného dôvodu 3
11. neviem 1
1/ Keďže respondenti mohli uviesť viac možných odpovedí, súčet percent prevyšuje 100
Z politického vývoja na Slovensku sú v porovnaní s údajmi za celoslovenský súbor znechutení vo väčšej miere potenciálni nevoliči medzi vysokoškolsky vzdelanými (71%), podnikateľmi (69%), 40 až 49 (57%) a 50 až 59 (53%) ročnými a medzi obyvateľmi Košického kraja (55%). Názor, že žiadna z politických strán, hnutí a koalícií pôsobiacich na slovenskej politickej scéne sa nestará o problémy obyčajných ľudí je opäť pretraktovaný najmä medzi vysokoškolsky vzdelanými (50%), 50 až 59 ročnými (49%), nekvalifikovanými robotníkmi (45%) a obyvateľmi Banskobystrického (45%) a Žilinského (44%) kraja. Žiadnej politickej strane, hnutiu a koalícii nedôverujú v najväčšej miere potenciálni nevoliči z radov zamestnancov (42%), kvalifikovaných robotníkov (39%) a obyvateľov Žilinského (40%) a Banskobystrického (37%) kraja. Viac ako polovica občanov (54,6%), ktorí by nešli voliť alebo váhajú s účasťou na parlamentných voľbách, ak by sa konali začiatkom júna, nesympatizuje so žiadnou politickou stranou, hnutím ani koalíciou. V skupine potenciálnych nevoličov má podľa aktuálnych údajov najvyššie sympatie Smer (8,6%), HZDS (6,8%), ANO, SNS (obe po 4,3%). Viac ako tri percentá sympatizujú aj s KDH, P SNS a SDKÚ.
Autor: Zdroj: Štatistický úrad SR

Beata
Balogová
