Takmer štyria z desiatich občanov (38%) volia preferovanú politickú stranu z dôvodu, že presadzuje názory a myšlienky, ktoré sú im blízke. Fakt, že strana dokáže zabezpečiť ďalší rozvoj a prosperitu Slovenska, je dôvodom odovzdania svojho hlasu pri voľbách pre 16% respondentov, ktorí boli v júnovom prieskume oslovení a deklarovali, že sa zúčastnia septembrových parlamentných volieb. Nasledujúca tabuľka poskytuje prehľad a podiely dôvodov, ktoré vedú potenciálnych účastníkov volieb do NR SR k podpore obľúbeného politického subjektu.
Na základe čoho ste sa rozhodli dať hlas politickej strane, hnutiu, koalícii, ktorú by ste volili?
(údaje v %)
1. presadzuje názory a myšlienky, ktoré sú mi blízke 38
2. dokáže zabezpečiť ďalší rozvoj, prosperitu Slovenska 16
3. je potrebné, aby aj tento politický smer mal zastúpenie v parlamente 13
4. sympatizujem s jej najvyššími predstaviteľmi 11
5. na základe jej doterajšieho pôsobenia v NR SR 9
6. je mi sympatická 8
7. volí ju moja rodina, priatelia, známi 3
8. iné dôvody 1
9. neviem 1
Medzi potenciálnymi voličmi politických strán, hnutí a koalícií sú pomerne výrazné rozdiely v zastúpení dôvodov, pre ktoré sú rozhodnutí voliť konkrétny politický subjekt.
Voliči HZDS sú rozhodnutí dať mu svoj hlas vo voľbách v porovnaní s celoslovenským priemerom výraznejšie preto, že dokáže zabezpečiť ďalší rozvoj a prosperitu Slovenska (25%) a preto, že sympatizujú s jej najvyššími predstaviteľmi (15%). Podpriemerne deklarujú sympatizanti HZDS za dôvod voľby potrebnosť zastúpenia tohto politického smeru v parlamente (7%) a skutočnosť, že presadzuje názory a myšlienky, ktoré sú im blízke (32%). Sympatizanti Smeru zdôrazňujú jednotlivé výhody voľby tohto subjektu rovnomerne s celoslovenským priemerom. Mierne viac zdôrazňujú presadzovanie blízkych názorov a myšlienok (42%). Medzi dôvodmi voľby Smeru absentuje jeho doterajšie pôsobenie v parlamente, keďže jediným zástupcom strany v najvyššom zákonodarnom orgáne SR je Robert Fico, ktorý bol však do NR SR zvolený ako poslanec za SDĽ a v súčasnosti vystupuje ako nezávislý poslanec. Potenciálni voliči SMK výrazne viac ako je celoslovenský priemer považujú za potrebné, aby bol tento politický smer zastúpený v parlamente (24%) a vyzdvihujú tiež doterajšie pôsobenie SMK v NR SR (30%). Pre prívržencov SDKÚ je mierne viac ako je priemer za celoslovenský súbor dôležité doterajšie pôsobenie strany v parlamente (14%), výrazne nižší je medzi nimi podiel tých, ktorí SDKÚ volia z dôvodu, že im je sympatická. ANO sú rozhodnutí voliť jej prívrženci nadpriemerne oproti celoslovenskému priemeru preto, že presadzuje im sympatické názory a myšlienky (44%) a poukazujú vo väčšej miere aj na sympatickosť strany (17%). V menšej miere deklarujú ako dôvod voľby ANO sympatiu s jej najvyššími predstaviteľmi (5%) a podobne ako pri Smere v dôvodoch absentuje jej doterajšie pôsobenie v NR SR, vzhľadom nato, že ešte v parlamente nemala zastúpenie. Potenciálni voliči KDH sú vo výrazne väčšej miere rozhodnutí dať hlas hnutiu z dôvodu, že presadzuje názory a myšlienky, s ktorými sympatizujú. V menšej miere apelujú na zastúpenie politického smeru v parlamente a schopnosť zabezpečiť ďalší rozvoj a prosperitu Slovenska. Autor: Zdroj: Štatistický úrad SR

Beata
Balogová
