Viacero politických strán, hnutí a koalícií, ktoré majú v súčasnosti zastúpenie v Národnej rade SR, by sa podľa aktuálneho prieskumu do parlamentu už nedostalo. V tejto súvislosti je zaujímavé sledovať, ktorým politickým stranám by v súčasnosti dali hlas voliči týchto strán z roku 1998. Sledovanie vývoja voličskej základne politických subjektov za obdobie štyroch rokov od posledných parlamentných volieb dokazuje, že najstabilnejšiu voličskú základňu má dlhodobo najmä SMK a HZDS. Strane maďarskej koalície by dalo svoj hlas v súčasnosti až 90,2% z tých občanov, ktorí ju volili aj v roku 1998, HZDS 77,7% z voličskej základne hnutia pri posledných parlamentných voľbách. Najvýraznejší odliv prívržencov zaznamenali od volieb v roku 1998 SDĽ a SOP, vzhľadom na rozpad pôvodne najsilnejšieho vládneho zoskupenia - SDK došlo tiež k prerozdeleniu hlasov odovzdaných tejto koalícii.
Stranu občianskeho porozumenia , ktorá v parlamentných voľbách v roku 1998 získala 8,01% hlasov voličov, by podľa aktuálnych údajov v súčasnosti nevolilo ani jedno percento potenciálnych voličov. Najväčšiu časť voličov SOP pri posledných voľbách do NR SR získali nové politické subjekty – Aliancia nového občana a Smer – 36%, respektíve 32% z počtu občanov, ktorí jej odovzdali svoj hlas v roku 1998. Necelá desatina z tohto podielu - 10% - voličov by vo voľbách, ak by sa konali začiatkom júna volili SDKÚ. Ako to názorne dokresľuje nasledujúci graf , KDH, SNS, SDA a SMK by získali rovnaký podiel voličov SOP z parlamentných volieb v roku 1998 – 3% a 7% z nich v súčasnosti ešte nie je rozhodnutých, komu by dali svoj hlas. Strane občianskeho porozumenia by vo voľbách, ak by sa konali v júni, dali svoj hlas len 3% občanov, ktorí ju volili v posledných voľbách do NR SR.
Stranu demokratickej ľavice , ktorá v parlamentných voľbách v roku 1998 získala po HZDS a SDK tretí najvyšší podiel hlasov – 14,66%, by začiatkom júna z jej vtedajšieho voličského elektorátu volilo len 15% občanov. Rovnako ako pri SOP, aj voličskú základňu SDĽ oslovili v najväčšej miere novovzniknuté politické subjekty – 17% Smer, 16% SDA a 9% ANO. Pomerne výrazný podiel občanov – 14%, ktorí v roku 1998 volili SDĽ ešte v súčasnosti nie je rozhodnutých, komu odovzdajú svoj hlas.
Voličská základňa najsilnejšieho politického subjektu vo vláde, ktorá vznikla po parlamentných voľbách v roku 1998 – Slovenskej demokratickej koalície, sa v súčasnosti koncentruje najmä v novovzniknutej SDKÚ – 29% a v KDH – 23%. Významnú časť elektorátu SDK pri posledných voľbách do NR SR získali aj novovzniknuté politické strany – Smer 11% a ANO 10%.
Podľa prieskumov volebných preferencií by sa do parlamentu dostali aj dva novovzniknuté politické subjekty – Smer a ANO, tesne pod hranicou zvoliteľnosti by podľa aktuálneho prieskumu zostala SDA. V tejto súvislosti sa vynára otázka, z voličov ktorých politických strán v roku 1998 získali svoj potenciálny voličský potenciál pri blížiacich sa parlamentných voľbách. Podľa údajov získaných v júnovom prieskume je zrejmé, že:
- Smeru by dali svoj hlas vo voľbách, ak by sa konali začiatkom júna, v porovnateľnej miere voliči, ktorí v roku 1998 volili terajšie koaličné a opozičné politické subjekty. V súčasnosti je medzi prívržencami Smeru 20% voličov HZDS z roku 1998, 18% voličov SDK, 16% voličov SDĽ, ako aj 9% voličov SOP pri posledných parlamentných voľbách. Pozoruhodné je, že vo voličskej základni Smeru je až 22% občanov, ktorí sa v roku 1998 volieb nezúčastnili.
- Aliancia nového občana získala svoju stranu najmä priaznivcov, ktorí v roku 1998 volili SDK - 29%, SOP – 18% a HZDS a SDĽ po 14%. Aj vo voličskej základni Aliancie nového občana tvoria významnú časť (19%), tí, ktorí v roku 1998 neprišli k volebným urnám.
- Sociálnodemokratická alternatíva získala na svoju stranu najmä voličov SDĽ z roku 1998, ktorí tvoria v súčasnosti 55% voličskej základne SDA, 17% potenciálnych elektorov SDA dalo v posledných parlamentných voľbách svoj hlas SDK, po 7% HZDS a KSS.
Autor: Zdroj: Štatistický úrad SR

Beata
Balogová
