K stálym strategickým prioritám zahraničnej a bezpečnostnej politiky každej vlády SR od roku 1993 patrí záujem o vstup do NATO. Slovenská republika pokračuje v komplexnej príprave na vstup do Severoatlantickej aliancie a na úplné prevzatie záväzkov a povinností vyplývajúcich z Washingtonskej zmluvy vrátane politicko-vojenských a právnych noriem. V spoločnosti sa však opätovne objavujú rôzne názory na integráciu do uvedeného transatlantického vojensko - politického zoskupenia, založeného v apríli 1949 v Bruseli, existujú váhavé, ale i odmietavé stanoviská k vstupu do NATO, ktoré vychádzajú práve z národne orientovaných strán. Výskumy verejnej mienky koncentrujúce od roku 1994 pozornosť na túto dôležitú udalosť, potvrdzujú však postupne narastajúci podiel skupiny občanov prikláňajúcich sa k súhlasnému postoju integrovať SR do Severoatlantickej aliancie. Schválením novely Ústavy Slovenskej republiky Národnou radou dňa 23.2.2001 sa uskutočnil významný krok pri posilňovaní demokratických mechanizmov vo fungovaní štátu, keďže prijatím všeobecnej recepčnej normy v novele bola zakotvená prednosť vybraného okruhu medzinárodných zmlúv pred zákonmi SR. Zaradením tejto úpravy bol vytvorený rámec pre budúce pristúpenie SR k Severoatlantickej zmluve.
V kontexte nadchádzajúcich septembrových parlamentných volieb zahraničie upozorňuje aj na to, že budú aj o vstupe Slovenska do NATO a neskôr do EÚ, keďže od vlády, ktorá z nich vzíde závisí postoj SR k integračným otázkam a jej akceptácie zahraničnými partnermi. Aj z tohto dôvodu bolo do zisťovaní zameraných na septembrové voľby do NR SR zaradené aj mapovanie názorov občanov na to, či vstup SR do NATO bude patriť k významným determinantom pri ich výbere politického subjektu, ktorému vo voľbách do NR SR odovzdajú svoj hlas a či ovplyvnia alebo neovplyvnia výsledky volieb podľa názoru občanov pozvanie Slovenska za člena NATO.
Takmer tri pätiny občanov (57%), ktorí sú rozhodnutí zúčastniť sa septembrových volieb do NR SR, budú podľa údajov z júnového zisťovania zohľadňovať pri svojom rozhodovaní, komu dať svoj hlas, postoj politickej strany, hnutia, koalície k vstupu Slovenska do NATO. Postoj politickej strany k integrácii SR do Severoatlantickej aliancie nebude pri voľbách dôležitý pre 43% potenciálnych voličov.
- Názor politickej strany, hnutia, koalície na vstup Slovenskej republiky do NATO bude dôležitým faktorom pri septembrových parlamentných voľbách predovšetkým pre potenciálnych voličov SDKÚ (95%), SDA (83%), SMK (79%), DS-DÚ (78%), ANO (73%) a KDH (69%). Naopak, postoj strany k nášmu vstupu do Aliancie bude v oveľa menšej miere oproti celoslovenskému priemeru dôležitý pre sympatizantov HZDS (34%), P SNS (38%), SNS (49%) a KSS (47%).
Názor, že výsledky septembrových volieb do Národnej rady ovplyvnia pozvanie Slovenska za člena NATO zastáva v súčasnosti 60% občanov Slovenska, nesúhlasí s ním 26% respondentov. Významným determinačným faktorom pri hodnotení vplyvu výsledkov volieb do NR SR na pozvanie Slovenska za člena NATO je opäť politická orientácia občanov.
- S tvrdením, že výsledky parlamentných volieb ovplyvnia naše smerovanie do Severoatlantickej aliancie súhlasí 100% potenciálnych voličov SDKÚ, 90% prívržencov SDA, 89% DS-DÚ, 88% voličov ANO a SMK, 73% elektorov Smeru, 71% voličov SDĽ a 68% občanov, ktorí sú rozhodnutí voliť KDH. V oveľa menšej miere sa s týmto názorom stotožňujú oslovení sympatizujúci s HZDS (37%) a P SNS (50%).
- Výskedky septembrových parlamentných volieb neovplyvnia pozvanie Slovenska za člena NATO v najväčšej miere podľa potenciálnych voličov HZDS (56%), P SNS (38%) a SNS (32%).
Autor: Zdroj: Štatistický úrad SR

Beata
Balogová
