BRATISLAVA. Maháthma Gándhí v Indii, Tomáš Garrique Masaryk v Česku, Konrad Adenauer v Nemecku, v Spojených štátoch Thomas Jefferson či Abraham Lincoln. Veľa krajín má vlastných ideových otcov.
Špičky slovenskej politiky sa na jednom či na dvoch menách nezhodli. Takmer vynechali slovenské osobnosti a na otázky o svojom duchovnom otcovi odpovedali tak odlišne, že z nich jedného ani niekoľkých nie je možné vybrať.
SME oslovilo pätnásť najvplyvnejších politikov zo všetkých parlamentných strán s otázkami, ktorá osobnosť a kniha či autor najviac ovplyvnili ich politické zmýšľanie.
„Bol to Ralf Dahrendorf, sociológ, politológ a liberálny politik, ktorý bol mojím tútorom na Oxforde. Ovplyvnil moju akademickú kariéru, aj moje politické zmýšľanie,“ hovorí premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Najviac ju ovplyvnili knihy Dominika Tatarku, Alexandra Solženicyna a Georgea Orwella, ktoré čítala v 70. rokoch.
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.
Na čele veľmocí
Predseda Smeru jednu osobnosť nemenoval. „Môj politický život určite najviac ovplyvňujú životopisy významných politikov,“ povedal Robert Fico. „Sú dve časti dejín, o ktorých čítam najviac, rímske dejiny a druhá svetová vojna. Neuveriteľne ma zaujalo, ako na jednej z konferencií troch lídrov Stalin, Churchill a Roosevelt delili svet. Bolo neuveriteľné, že si dokázali svet rozdeliť za 15 sekúnd.“
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda hovorí o Georgeovi W. Bushovi. „Robil, čo považoval za správne a prospešné pre Ameriku a jej obyvateľov. Napriek rôznym názorom na jeho osobnosť i konkrétne kroky je práve táto jeho principiálnosť pre mňa inšpirujúca.“ Spomína aj Margaret Thatcherovú a Winstona Churchilla.
„Najviac má oslovila politická a životná cesta Roberta Schumana, otca Európy, inšpirujúceho kresťanského demokrata,“ napísal predseda KDH Ján Figeľ. Podobne jeho aj predsedu klubu KDH Pavla Hrušovského ovplyvnil Ján Pavol II.
Predseda MostaHídu Béla Bugár spomína hlavne povojnového nemeckého kancelára Konrada Adenauera. Inšpiruje sa z kníh s historickou tematikou.
Nerozhodní
„Moje politické zmýšľanie najviac ovplyvňujú moje vlastné životné skúsenosti a ich prežívanie. Knihy a osobnosti sú však inšpiráciou. Preto neviem vybrať jednu knihu alebo jednu osobnosť,“ odpísal podpredseda SaS a minister hospodárstva Juraj Miškov. Jedinú osobnosť nevybral ani jeho stranícky šéf a predseda parlamentu Richard Sulík.
„Nijaká kniha ma neovplyvnila nejako na stálo,“ odpovedal predseda SNS Ján Slota. Na otázku o osobnosti neodpovedal vôbec.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že súčasnú slovenskú politiku ovplyvnili ľudia, ktorí prispeli k tomu, že u nás zakotvila demokracia a že sme vstúpili do EÚ a NATO, ako sú Helmut Kohl, Ronald Reagan, Margaret Thatcherová či Václav Havel.
Dubček, Havel, Štúr a Fico
Osobnosti, ktoré menili československú a slovenskú históriu, spomínajú dnešní politici zriedka.
BRATISLAVA. Doma sa najvýraznejšie pre svoju politickú kariéru inšpirovali politici Smeru. Podpredsedovia strany Pavol Paška a Robert Kaliňák zhodne tvrdia, že osobnosťou číslo jedna pre nich je Alexander Dubček. Kaliňák potom ešte dodáva aj svojho straníckeho šéfa Roberta Fica a knihy amerického ekonóma Josepha Stiglitza.
Na výrazné slovenské osobnosti minulého storočia Milana Rastislava Štefánika a Andreja Hlinku si spomenul iba predseda KDH Ján Figeľ. Silu čerpá aj z príbehov Milady Horákovej a Pavla Gojdiča.
Posledného československého a prvého českého prezidenta Václava Havla zas menoval iba šéf OKS Peter Zajac.
Podpredseda SNS Rafael Rafaj sa vracia k Ľudovítovi Štúrovi, spomenul ho hneď po Maháthmovi Gándhím.
knm
Čerpajú z Masaryka s Benešom, hoci to nepriznajú
Slovenskí politici nemajú myšlienku, ktorú by nasledovali, hovorí politológ MIROSLAV KUSÝ.
Ktorá slovenská či zahraničná osobnosť najviac ovplyvnila slovenských politikov a politiku?
„Svoju úlohu určite zohrali T. G. Masaryk a aj Eduard Beneš, hoci to slovenskí politici nemusia priznávať ani cítiť. Ich vplyv pri tvorbe slovenskej politiky bol dosť silný, zvlášť keď sa, na rozdiel od klérofašistického postoja definovali ako demokrati a liberáli.“
Nebol to skôr Andrej Hlinka?
„Hlinka mal kopu bojových prejavov, nevyjadril však koncepciu slovenskej politiky. Bol skôr pragmatik a pragmaticky sa viazal na Československo.“
Ako ovplyvnil súčasných politikov Vladimír Mečiar?
„Mečiar bol pragmatickým a populistickým politikom. Nemal koncepciu. Jedno vyhlásenie, ktoré bolo pre neho typické, predniesol pred rozpadom Československa. Vtedy povedal: Poznám päť koncepcií ďalšieho vývoja. Povedzte, ktorá vám vyhovuje a ja sa za ňu budem biť. Nebol ten typ ako Kennedy, ktorý vystúpil so svojím stanoviskom a hovoril: Buď ma s ním beriete, alebo nie. Bol úplným opakom.“
Sú slovenskí politici aj ideovo pripravení na svoju prácu?
„Veľmi zriedkavo. Boli tu aj ľudia s jasnou koncepciou, ako Ján Čarnogurský, i keď som sa s ním pre ňu dostával do sporu. Dzurinda bol skôr pragmatickým politikom, ktorý vedel manévrovať. Nebol to koncepčný politik, ktorý by mal jasné idey.“
Fico má koncepciu?
„Nemyslím. To, čo z neho vychádza, je veľmi slabé. A to nehovorím len ja, ale sociálni demokrati. Hovoria, že Fico túto ideu nereprezentuje.“
V iných krajinách majú politici duchovných otcov – Adenauera, Masaryka, Lincolna, Martina Luthera Kinga. Prečo nie aj my?
„Asi to chce skúsenosti, aby také osobnosti dozreli. Ide o to, aby sa objavili osobnosti typu Milana Hodžu. To chce čas.“
(knm)

Beata
Balogová
