BRATISLAVA. Kŕče, neprirodzené točenie sa okolo vlastnej osi či záchvaty smiechu. Na Slovensku trpí epilepsiou až sedemtisíc detí.
Teraz dokážu vďaka novému prístroju chorobu zistiť rýchlejšie a začať tak liečbu skôr, aj s väčšou šancou na úspech. Pri niektorých typoch epilepsie totiž hrozí, že sa z nich pacient nikdy nevylieči. Najmä ak ju zistia neskoro.
Klinika detskej neurológie Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave získala na diagnostiku a monitorovanie choroby nový elektroencelograf. Prednosta kliniky Pavol Sýkora tvrdí, že ide o najkvalitnejšie zariadenie na Slovensku.
Kreslí si a robí vlny
Jednou z prvých pacientok, ktorá ho využíva, je šesťročná Izabela.
Dievčatko si kreslí a na hlave má čiapku s množstvom elektrosenzorov, ktorá je bezdrôtovo spojená s počítačom. Na obrazovke je video dievčaťa a súbor kriviek
z konkrétnych miest v jej mozgu. Ochorenie sa podľa primárky kliniky Jaroslavy Payerovej prejavuje tak, keď sa niektorá z amplitúd zmení na „Vysoké Tatry“, výrazne vyskočí.
„Je to veľký posun,“ chváli monitorovanie ochorenia novým prístrojom mama Renáta. Predtým počas diagnostiky musela jej dcéra ležať bez pohnutia aj dve hodiny. „Teraz môže chodiť po miestnosti alebo si kresliť.“
Šanca na vyliečenie
Izabela trpí ochorením od narodenia. „Začala mať kŕče, myslela som si, že ju bolí bruško. Vyšetrením sa zistilo, že to bol epileptický záchvat,“ spomína matka. „Teraz vidím veľký pokrok, kreslí a učí sa po anglicky,“ teší sa.
Prístroj podľa Payerovej dokáže diagnostiku časovo skrátiť o 70 percent. Liečenie potom trvá dva až tri roky. Až 80 percentám detí sa podarí odstrániť zachvaty. Epilepsiou na Slovensku trpí 60-tisíc ľudí.

Beata
Balogová
