PEZINOK. Proces v kauze sýkorovského gangu sa začne na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 12. septembra. Rozhodol o tom dnes senát ŠTS, ktorý prijal obžalobu prokurátora napriek rozsiahlym námietkam obhajcov voči postupu orgánov činných v trestnom konaní pri vyšetrovaní trestnej činnosti tejto skupiny.
"Súd nezistil závažné porušenia práv na obhajobu v prípravnom konaní," povedala pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Advokáti pred súdom namietali porušovanie zákonov či nátlak na obvinených.
Pri vyšetrovaní trestnej činnosti sýkorovského gangu došlo v prípravnom konaní k psychickému nátlaku na obvinených, ktorý vyvrcholil samovraždou Róberta B. Tvrdil to na dnešnom verejnom zasadnutí obhajca Stanislav Jakubčík. Podľa neho boli obvinení vo väzbe vystavení neľudskému zaobchádzaniu, čo mohlo mať vplyv na ich výpovede. Rodičia Róberta B. podľa obhajcu podali na dozorujúceho prokurátora a príslušného vyšetrovateľa trestné oznámenie za zneužívanie právomocí.
Obvinený Milan B. pred súdom povedal, že do väznice za ním chodili s vedomím prokuratúry operatívci z Úradu boja proti korupcii, ktorí ho presviedčali, aby krivo svedčil voči spoluobvineným a ďalším osobám. Mali mu tiež navrhnúť, aby nahrával stretnutia so svojím obhajcom. Za to mu vraj sľúbili, že ho premiestnia do väznice s miernejším režimom. "Obhajca mi povedal, že mám do dnešného dňa mlčať a povedať to až na súde," uviedol obvinený Milan B. Dodal, že spoluobvineného Borisa Ž. policajti na takúto spoluprácu presvedčili.
Viacerí obhajcovia pred súdom namietali nezákonnosť prípravného konania. Údajne nemali prístup k vyšetrovaciemu spisu, s ktorým tiež malo byť manipulované. Orgány činné v trestnom konaní mali podľa obhajcov odmietnuť vykonať také dôkazy, ktoré by svedčili v prospech obvinených, vypočuť svedka bez prítomnosti obhajcu alebo hrubo manipulovať s výpoveďou kľúčového svedka Radovana Geriča. Obhajcovia navrhli odmietnuť obžalobu prokurátora a vrátiť prípad do prípravného konania.
Pred sudcov ŠTS sa dnes postavili obvinení v kauze sýkorovského gangu. V prípade bolo pôvodne obvinených 11 mužov. Jeden z nich - Martin B. je na úteku, Róbert B. vo väzení spáchal samovraždu a jeho brat a spoluobvinený Alexander B. je v súčasnosti hospitalizovaný vo vážnom stave vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. Pre urýchlenie procesu súd vylúčil Alexandra B. na samostatné konanie. Predpokladá, že keď sa jeho zdravotný stav zlepší, proces s Alexandrom B. opäť spojí do spoločného konania s ostatnými obvinenými.
Vo februári 2009 policajti pri akcii zadržali desiatich údajných členov sýkorovského gangu. Jedenásty, ktorý má byť jedným z bossov zločineckej skupiny, unikol a dodnes sa ho nepodarilo vypátrať. Na Martina B. je vydaný medzinárodný zatykač. Všetkých zadržaných okrem jedného vzali do väzby. Obžaloba je podaná za 16 skutkov, z toho 12 spáchaných zločineckou skupinou. Väčšine obžalovaných hrozia tresty odňatia slobody od 20 do 25 rokov väzenia alebo na doživotie. Obvinení sú stíhaní za zosnovanie zločineckej skupiny, vydieračský únos, hrubý nátlak, podvod, nedovolené ozbrojovanie a iné trestné činy.
Ako svedkovia sú v tomto procese navrhnutí viacerí ľudia označovaní za bossov slovenského podsvetia. Sú to napríklad Mikuláš Černák, Branislav Adamčo, Ľuboš Ferus, Ladislav Bališ či František Borbély. Všetkých podľa obhajoby vo svojich výpovediach spomínajú kľúčoví svedkovia. V prípade vystupuje utajený svedok či svedok Dávid Dömény, ktorý už vypovedal vo viacerých mafiánskych procesoch. Svedok Radovan Gerič vo svojej výpovedi údajne hovoril o podvodoch s pozemkami, vyberaní výpalného a prepojení podsvetia s príslušníkmi polície. Ďalší z kľúčových svedkov má byť podľa obhajcu Stanislava Jakubčíka stíhaný za vraždu. Tvrdí, že svedčí len preto, aby získal výhody vo svojom procese.