Medzi našimi evanjelikmi sa vyostruje spor, padajú obvinenia z boja o moc, tvrdé slová a urážky.
V evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku to vrie. Šéf dôležitého cirkevného orgánu napadol cirkevné zbory v Košiciach a Bratislave, mnohí veriaci sú z celej situácie dezorientovaní.
Predseda vieroučného výboru Ján Meňky totiž v periodiku Evanjelický posol spod Tatier obvinil cirkevné zbory v dvoch najväčších mestách z praktík charizmatikov, z manipulácie a prania mozgov. Dotknutí sa začali brániť aj cez stránku na internete s podtitulom „necenzurovaná diskusia v evanjelickej cirkvi,“ búrlivé debaty a urážky neobišli sociálne siete ani blogy. Napadnutí sa sťažujú, že v evanjelickom médiu nedostávajú adekvátny priestor na reakciu. Všetci oslovení farári tiež priznávajú, že výbušné to bolo aj na júnovom zasadnutí synody.
Zakladajú novú cirkev? Predmetom sporu sa stalo Tréningové centrum Kompas, ktoré organizuje biblické tréningy mladých. Kým toto občianske združenie deklaruje, že jeho poslaním je „životominšpirovať a trénovať mládežníckych vedúcich a pomáhať im pri výchove ďalšej generácie nasledovníkov Krista v cirkvi,“ Meňky jeho činnosť považuje za nebezpečnú. „Problém vznikol, keď som zistil, že ľudia z vedenia Kompasu, ktorý sa tvári ako naddenominačná organizácia, sú aj vo vedení novej cirkvi. Nejde totiž o občianske združenie, ale o novú cirkev, ktorá napáda a kritizuje tie tradičné, pričom sa snaží zmeniť ich štruktúru. Lákajú slovami typu príď medzi nás, nemusíš si sadať, kľakať ani si niečo odriekať, čo je síce pre mnohých príťažlivé, ale určite nie evanjelické.“
Meňkyho za napádanie kolegov na blogu ostro kritizoval evanjelický farár (od roku 2007 mimo aktívnej služby) Daniel Mišina. Šéfa vieroučného výboru označil za klamára a súdruha, nečudoval by sa, ak by ho postavili pred disciplinárnu komisiu. „Napadol poctivých ľudí s tým, že sú charizmatici a nie pravoverní evanjelici.“
Pranie mozgov? Meňky v rozhovore pre evanjelické médium uviedol, že problémom je heslo Kompasu, ktoré znie: Miestny zbor je Kristovou nevestou a všetko, čo robí, mu musí prospievať. „Štandardný evanjelik si pod miestnym zborom predstaví svoj cirkevný zbor. Pojem miestny zbor je nápadne podobný s pojmom Watchmana Neea, ktorý hovorí o cirkvi v meste. Jeho presvedčenie je, že v každom meste má byť len jediný zbor, nie niekoľko zborov rôznych denominácií, a to už je základ ekleziológie prevažnej časti nezávislého charizmatického hnutia,“ tvrdí Meňky.
Riaditeľ Kompasu Peter Hrubo to odmieta. V reakcii, ktorú Evanjelický posol odmietol zverejniť, uvádza: „Keď premýšľame o miestnom zbore, máme na mysli konkrétne existujúce miestne zbory, vrátane zborov ECAV. Žiaden pracovník Kompasu nemá presvedčenie, že v každom meste má byť iba jediný zbor.“ Hrubo namieta, že Meňky im prisudzuje motívy a teológiu, ktorú nezastáva žiaden člen tímu, čím ich stavia do svetla škodcu a nepriateľa cirkvi.
PÍSALI SME AJ O bahájoch jehovistoch mormónoch starokatolíkoch budhistoch židoch moslimoch novoapoštoloch o iných témach v cirkvách
Podľa Mišinu Meňky centru vyčíta biblické debaty v skupinkách. „Vraj ide o pranie mozgov a manipuláciu, tak sa pýtam – kde je väčšia manipulácia? Ak debatuje 10 skupiniek po 10 ľudí, alebo ak jeden naraz káže 100 ľuďom?“ Meňky odporuje. „V skupinkách fungujú neomylní a nekritizovateľní vodcovia, pri ktorých veriaci strácajú sebavedomie. Treba si uvedomiť, kto za Kompasom stojí. Ide o americké charizmatické hnutia, v ktorých ľudia skáču, opakujú chvály na spôsob mantry, upadajú do bezvedomia, nekontrolované kričia, sú v tranze, majú halucinácie. Trvám na tom, že ide o pranie mozgov, a že ľudia z Kompasu odvádzajú mladých z evanjelickej cirkvi.“
Šéfstvo cirkevného zboru v Košiciach má na Meňkyho ťažké srdce. V evanjelickom periodiku totiž naznačil, že z cirkvi sa chystá odísť veľká skupina ľudí. „My, všetci traja farári, dozorca a zástupca dozorcu spoločne a v jednote ubezpečujeme, že žiadna tristočlenná skupina z evanjelickej cirkvi neodchádza. Takéto klamstvo podsúva Meňky,“ znie ich stanovisko.
Meňky ich obvinil aj z toho, že dozorca údajne prisluhoval večeru Pánovu zwingliánskym spôsobom. „Nie je to pravda! Na poslednej synode tieto tvrdenia vyvrátil aj dištriktuálny biskup,“ uvádzajú oni. Mišina otvorene hovorí, že Meňky klame. „Nešlo o vysluhovanie Pánovej večere, ale o normálny tábor, kde sa dramaticky stvárnil príbeh o Ježišovi ako chlebe života.“ Meňky však na svojich slovách trvá aj dnes.
Podľa Mišinu šéfovi vieroučného výboru „prekážajú aj piesne – chvály, hrané s kapelou v modernej podobe. Vraj sa mantroidne opakujú, čo je podľa neho nebezpečné. Žiadne tranzy sa tam pritom nedejú. Je predsa normálne, že v skladbe sa opakuje refrén. V košickom kostole vraj tiež videl prejavy uctievania cudzie našej tradícii. Lenže to nebola bohoslužba, ale stretnutie mládeže v kostole, kde hrala kapela. Mladí zdvihli ruky ako na koncerte a tlieskali, hojdali sa v rytme. Čo je na tom neevanjelické? Napádať to je rovnaký nezmysel, ako vyčítať potlesk a ruky nad hlavami na hudobnom festivale Lumen.“
Kampaň pred voľbou biskupa? Mišina za sporom vidí boj o moc. „Budúci rok sú voľby nového generálneho biskupa. Vie sa, že súčasného generálneho biskupa Miloša Klátika v minulých voľbách podporoval práve Ján Meňky. Päť rokov sa nedialo nič, zrazu sa publikujú osočujúce články, pričom protistrana nedostáva priestor na reakciu. Súčasné vedenie navyše cirkev uzatvára, cítiť odpor k ekumenizmu. Kým predchádzajúci biskup Július Filo bol ekumenický kanón, Klátik to vedie opačným smerom.“
Meňky podporu Klátika nepopiera, kampaň ale odmieta. „Problém je v tom, že charizmatické hnutia sú nebezpečné. Vo švédskej Uppsale majú na svedomí už 16 samovrážd. Ľudia si poškodzujú zdravie zanedbaním zdravotnej starostlivosti, lebo ich vodcovia učia, že ak si veriaci, máš právo byť zdravý, úspešný. Ak taký niekto nie je, povedia, že jeho viera je slabá. Jednoducho ťahajú Boha za nohu.“ Klátik na otázky SME nereagoval, tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová uviedla, že sa jej s ním nepodarilo skontaktovať.
Priveľké ambície kňazov? S cirkevnými zbormi v Bratislave a Košiciach má predseda vieroučného výboru vážny problém. „Ak na východe Slovenska vychováme malého chlapca vo viere, neskôr pôjde na cirkevné gymnázium do Košíc a na vysokú školu do Bratislavy. Čo sa stane? Napáchne tam všetkými týmito vecami.“
Mišina obvinenia odmieta. „Tí ľudia nechcú iné, len aktivizovať pasívnych členov, pritiahnuť nových, vtiahnuť ich do života vo viere. Čo je na tom neevanjelické? Pre starý obsah učenia hľadajú modernejšiu formu, nechcú ho devalvovať. Kto vlastne rozkladá cirkev? Tí, čo sa snažia, či tí, čo nespravia nič? V cirkvi je skupina, ktorá tvrdí, že sa nemáme otvárať, ale stavať okolo nás hradby. Každý rok pritom klesá počet veriacich, krstov, konfirmácií, sobášov, ľudí v kostoloch a podobne. A tých, čo to chcú zmeniť, obviňujú zo sektárstva?“
Ján Meňky za klesajúcimi číslami vidí nízku pôrodnosť a cesty Slovákov za prácou do zahraničia. „Mnoho mladých kňazov má priveľké ambície. Túžia mať plné kostoly, podávať veľké výkony v duchovnej oblasti, ale Duch svätý sa predsa nedá manipulovať. Marketingovo-psychologicky sa kresťania vyrábať nedajú.“
Mišina nespochybňuje pokles pôrodnosti, ale tvrdí, že na služby Božie pravidelne prichádza len 12 až 15 percent členov, na iné akcie ešte menej. „Predsa nie všetci zo zvyšných 85 percent sú odcestovaní. Farári v Košiciach, Bratislave aj inde chcú tých ľudí osloviť.“
Evanjelického farára Ivana Muchu z Málinca spor mrzí. „Potrebujeme čas na vyjasnenie situácie. Problém s charizmatikmi vo veľkých mestách nepochybne existuje, či sa však infiltrovali aj medzi evanjelikov, posúdiť neviem. Vzťahy v cirkvi sú naštrbené, vzklíčila nevraživosť. Obe strany si mali sadnúť a veci vydiskutovať, nemuselo to zájsť tak ďaleko.“

Beata
Balogová
