Podľa návrhu novely ústavy by poslanci prijali plnú zodpovednosť za svoje konanie, pričom má ísť najmä o konanie, ktoré sa netýka výkonu verejnej funkcie.
BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR by mali od 1. novembra získať ústavnú možnosť vzdať sa svojej imunity dobrovoľne. Predpokladá to návrh novely Ústavy SR z dielne zákonodarcov Andreja Ďurkovského (nezávislý) a Mariána Kvasničku (KDH), ktorý predložili na septembrové rokovanie parlamentu.
Poslanci by tak podľa nich dobrovoľným vzdaním sa imunity prijali plnú zodpovednosť za svoje konanie, pričom má ísť najmä o konanie, ktoré sa netýka výkonu verejnej funkcie. "Dobrovoľným vzdaním sa imunity by tak došlo k zrovnoprávneniu poslanca NR SR s ostatnými občanmi štátu s tým, že si zákonodarca ponechá len historicky overenú indemnitu za hlasovanie a za výroky prednesené v pléne," tvrdia Ďurkovský a Kvasnička.
V parlamente beztrestne
Na margo súčasného právneho stavu pripomínajú, že poslanca NR SR nemožno stíhať za hlasovanie v parlamente alebo jeho výboroch, za výroky pri výkone funkcie prednesené v parlamente, a to ani po zániku jeho mandátu. Ide teda o absolútnu a bezpodmienečnú beztrestnosť (indemnitu). Súčasne doteraz platný stav vyžaduje pre trestné a disciplinárne stíhanie či vzatie do väzby poslanca súhlas pléna a v prípade pristihnutia a zadržania poslanca pri trestnom čine súhlas Mandátového a imunitného výboru NR SR s jeho zadržaním.
V prípade neudelenia takého súhlasu je podľa doteraz platného stavu možné stíhať poslanca, resp. vziať ho do väzby až po zániku jeho mandátu. V týchto prípadoch sa teda poslancom priznáva možnosť, aby parlament rozhodol o odklade začatia trestného stíhania proti jeho osobe, a to počas trvania jeho mandátu (imunita).
Ďurkovský a Kvasnička tvrdia, že imunita v doterajšom rozsahu chráni poslancov pred trestným stíhaním a vzatím do väzby aj vo veciach, ktoré s ich poslaneckou činnosťou nijako nesúvisia. Ak sa teda zákonodarca na základe ich novely imunity dobrovoľne vzdá, na jeho trestné a disciplinárne stíhanie či vzatie do väzby už nebude potrebný súhlas parlamentu a ani príslušného výboru na jeho zadržanie.
Imunita má zaniknúť momentom vyhlásenia
Navrhuje sa, aby sa poslanec mohol vzdať imunity dvoma rovnocennými spôsobmi, a to buď osobným vyhlásením na schôdzi NR SR alebo písomne do rúk predsedu parlamentu. V prípade osobného vyhlásenia na schôdzi má imunita zaniknúť momentom vyhlásenia.
V prípade písomného oznámenia do rúk šéfa parlamentu má imunita zaniknúť dňom doručenia oznámenia o vzdaní sa predsedovi zákonodarného zboru. Aj napriek vzdaniu sa imunity však poslanca naďalej nebude možné trestať za jeho hlasovanie a výroky prednesené v pléne, a to ani po zániku jeho mandátu.
Ďurkovský a Kvasnička zároveň navrhujú novelizovať Trestný poriadok, aby ho zosúladili so zmenou Ústavy SR. Osud návrhu však zatiaľ nie je jasný. Koalícia nemá na zmenu ústavy dosť hlasov, pomôcť by jej muselo aspoň 11 opozičných poslancov.