Banská Bystrica 15. júla (TASR) - Konferencia biskupov Slovenska (KBS) neplánuje podniknúť žiadne kroky v súvislosti s očistením vysokopostavených predstaviteľov rímsko-katolíckej cirkvi, ktorých mená sa ocitli na zozname ŠtB.
Hovorca KBS Marián Gavenda totiž predpokladá, že parlamentom schválený zákon, na základe ktorého budú už i slovenským občanom sprístupnené zväzky ŠtB, nevyvolá žiadnu vlnu kritiky na adresu cirkvi.
"To, že v zoznamoch sa vyskytujú mená niektorých našich predstaviteľov, nemusím menovať ktorých, veď vieme o koho ide, je stará záležitosť. Sú známe aj ich krycie mená a dátumy. Nevyvolalo to však žiadnu kritiku zo strany verejnosti ani v čase, keď boli sprístupnené na českom internete," konštatoval Gavenda.
Podľa neho treba brať do úvahy fakt, že nejeden človek sa v zozname ocitol a pritom o tom nevedel. "A to sa netýka len predstaviteľov cirkvi. Jednoducho prišiel za ním ŠtB-ák, niečo sa popýtal a človek už bol v zozname," priblížil Gavenda.
Podotkol, že KBS má 16 členov, ktorí sa veľmi dobre poznajú, preto nepovažujú za potrebné, aby sa dotknuté osoby oficiálne vyjadrovali. "Každý vie o tom druhom, ako to s cirkvou myslí," uzavrel hovorca konferencie biskupov.
Polohu mŕtveho chrobáka zaujali v tejto záležitosti aj predstavitelia Kresťanskodemokratického hnutia, ktorí sú známi aktivitami v boji proti zločinom komunizmu. Podľa tlačového tajomníka KDH Vladimíra Pčolinského sa kresťanskí demokrati nebudú k tomuto problému osobitne vyjadrovať. "Ide o dlhodobo a všeobecne známu vec a nie je nič nové, čo by k tomu KDH chcelo dodať," uviedol Pčolinský.
V zoznamoch ŠtB, ktoré sprístupnili na českom internete, sa nachádza hneď niekoľko mien vysokých cirkevných hodnostárov z bratislavsko-trnavskej, banskobystrickej, ale i košickej diecézy, pričom jeden z nich je vedený dokonca ako agent. Mnohí tvrdia, že internet nemožno považovať za právne relevantný. Viac svetla do celej záležitosti by mohol vniesť práve zákon z dielne Jána Langoša.