Bratislava 4. júna (TASR) - Prvý raz od rozdelenia ČSFR sa dnes stretli na rokovaní vedúci pracovníci magistrátov Bratislavy a Brna. V Primaciálnom paláci si vymieňali skúsenosti v oblasti dopravy, hospodárskeho rozvoja mesta, životného prostredia, vodného a lesného hospodárstva, mestskej polície, sociálnej starostlivosti a iných.
"Za ostatných 10 rokov sme spolupracovali len cez rôzne medzinárodné inštitúcie a až dnes sme sa v Bratislave stretli na priamom rokovaní v širšom obsadení," uviedol na brífingu brnenský primátor Petr Duchoň. Podľa neho trochu zanedbali najbližšieho partnera Bratislavu, s ktorou majú veľa spoločného.
V Brne je 7000 obyvateľov hlásiacich sa k slovenskej národnosti, vyše 800 slovenských študentov a päť firiem zo Slovenska.
Bratislavský primátor Jozef Moravčík ocenil brnenské skúsenosti v budovaní priemyselných a technologických parkov. "Dohodli sme sa, že pán Duchoň príde na jeseň do Bratislavy prednášať o tejto problematike pre našich poslancov a podnikateľov," konštatoval Moravčík.
Pre Bratislavu je podnetný brnenský projekt cestovného ruchu i podnikanie mesta v špecifických oblastiach, ktorými sú veľtržná činnosť, lesy, likvidácia odpadov, vodárne a kanalizácie. Brno má ekologickú mestskú hromadnú dopravu, nakoľko 70 percent z nej tvoria električky a trolejbusy. Mesto ale neuvažuje s prechodom na plynový pohon autobusov. Z mestského rozpočtu dáva 900 miliónov českých korún na prevádzku MHD a na investície ďalších 100 miliónov. Česká republika neposkytuje dotácie na MHD iba na nákup dopravných prostriedkov. V tomto roku to predstavuje pre Brno 240 miliónov. MHD v Brne ročne prepraví 320 miliónov cestujúcich a tento objekt chce ešte zvýšiť, aby bolo v meste menej individuálnej automobilovej dopravy.