
mi Juhoafrickej republiky o jeho vydaní. Bližšie informácie o vydaní Lexu na Slovensko poskytne Ministerstvo vnútra SR až po ukončení rokovaní.
Po parlamentných voľbách 1998 prenechal predseda HZDS Vladimír Mečiar svoj poslanecký mandát Ivanovi Lexovi, čím získal poslaneckú imunitu. Polícia 1. februára 1999 oznámila, že požiada NR SR o zbavenie poslaneckej imunity poslanca HZDS Ivana Lexu v súvislosti s obvinením zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. O návrhu na zbavenie poslaneckej imunity I. Lexu za podozrenie zo siedmich porušení zákona začala NR SR rokovať v apríli 1999. Vyše 80 poslancov vyslovilo 9. apríla súhlas s trestným stíhaním Lexu v piatich podozreniach z porušenia zákona. Lexa mal byť vyšetrovaný za podozrenie zo spáchania trestných činov zavlečenia do cudziny a lúpeže, neoznámenia krádeže motorového vozidla, fingovanej kúpy triptychu, umiestnenie nástražného výbušného systému a za neoprávnené nakladanie so zariadením na odpočúvanie mobilnej siete NMT. O šesť dní neskôr parlament súhlasil so vzatím I. Lexu do väzby. Sudca akceptoval návrh vyšetrovateľa a prokurátora a vzal I. Lexu do vyšetrovacej väzby. Lexa bol 8. júna hospitalizovaný v Nemocnici pre obvinených v Trenčíne, pričom 13. júla požiadali Lexovi advokáti o ukončenie trestného konania. Na základe rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave bol Lexa 19. júla 1999 prepustený z kolúznej väzby.
Lexa, obvinený z viacerých trestných činov opustil v máji 2000 Slovensko. Po trestne stíhanom I. Lexovi začala 4. júla 2000 pátrať polícia. Vyšetrovateľ vyhlásil po Lexovi celoštátne pátranie. Riaditeľ Národnej ústredne Interpolu na Slovensku Rudolf Gajdoš 10. júla zverejnil, že po Lexovi vyhlásil Interpol medzinárodné pátranie.
pr;bl