Bratislava 15. júla (TASR) - Polícia v Juhoafrickej republike (JAR) v nedeľu zadržala poslanca a bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana Lexu. V týchto chvíľach slovenská strana intenzívne rokuje s juhoafrickými orgánmi o jeho vydaní na Slovensko.
Pre TASR to dnes potvrdil Karol Tonka z tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR. Bližšie informácie o vydaní exriaditeľa SIS podľa neho rezort vnútra poskytne médiám až po ukončení obojstranných rokovaní.
Po Lexovi, ktorý v súčasnosti čelí obvineniam z viacerých trestných činov, slovenská polícia pátrala dva roky. Medzinárodný zatykač na neho sudca vydal v septembri 2000. Odvtedy Interpol skrývajúceho sa poslanca hľadal v 177 krajinách sveta. Informáciu, že Lexa sa jednoznačne nachádza mimo územia SR, polícia potvrdila v októbri 2000, pričom posledné správy o jeho pobyte mala v tom čase práve z JAR. Lexa však bol v zahraničí už od októbra 1999. Od toho času okrem iného stihol prisahať vernosť britskej kráľovnej, aby mohol získať ekonomické občianstvo Grenady. Poslanec Lexa po svojom odchode z územia SR disponoval diplomatickým pasom.
Trajektória Lexovho pohybu v zahraničí sa podľa minulých vyjadrení vtedajšieho ministra vnútra SR Ladislava Pittnera začala v Rusku, nasledovala Kuba a potom karibská oblasť. Exminister Pittner v minulosti povedal, že Lexa, skrývajúci sa v zahraničí, je v ohrození. Vyjadril dokonca pochybnosti, či vôbec žije. Advokát Juraj Trokan v máji potvrdil, že jeho klient žije a nezmenil vizáž. Posledné medializované informácie o údajnom mieste pobytu I. Lexu smerovali rovnako do JAR. Orgány činné v trestnom konaní a ani šéfovia rezortov vnútra a spravodlivosti ich však nekomentovali.
Doteraz Ivana Lexu prokuratúra viní, okrem iného, z údajnej sabotáže proti bývalému prezidentovi Michalovi Kováčovi a trestných činov ekonomického charakteru. Dopustiť sa ich mal v čase výkonu funkcie riaditeľa tajnej služby. Obvinený bol i v kauze zavlečenia Michala Kováča do cudziny, no Krajský súd v Bratislave v júni potvrdil zastavenie trestného stíhania kvôli amnestiám expremiéra Vladimíra Mečiara.