Bratislava 15. júla (TASR) - Exriaditeľ Slovenskej Informačnej služby (SIS) Ivan Lexa, ktorého v nedeľu zadržala polícia v Juhoafrickej republike (JAR), sa na jej území nachádzal nelegálne.
V rozhovore pre TASR to potvrdil minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský s tým, že pri zadržaní mal Lexa pri sebe falošný cestovný doklad. Šéf rezortu spravodlivosti však odmietol potvrdiť, či sa Lexa po južnej Afrike pohyboval so zmenenou totožnosťou, alebo vizážou. Je to totiž predmetom služobného tajomstva. Rovnako reagoval i na otázku ako dlho slovenské orgány o mieste pobytu medzinárodne hľadaného I. Lexu vedeli. Nechcel ani naznačiť, či išlo rádovo o dni, mesiace, či roky. Podľa Čarnogurského však o pobyte Lexu v Jar vedeli "rôzne orgány SR rôzne dlho", pričom najdlhšie o ňom vedela SIS. Minister spravodlivosti vylúčil, že by sa so zadržaním Lexu čakalo na predvolebné obdobie. Dodal, že ťažko možno podozrievať juhoafrickú políciu, že by z podobných dôvodov s Lexovým zadržaním čakala.
Čarnogurský dnes nevedel povedať, kedy by mohol byť Lexa eskortovaný na Slovensko. "Môže to trvať niekoľko týždňov, až niekoľko mesiacov", uviedol. Predpokladá však, že celý proces by mohol trvať kratšie ako v prípade konateľov Horizontu Slovakia Vladimíra F. a Mariána Š. ktorých vydanie z Chorvátska trvalo približne tri mesiace. Po transporte na Slovensko bude o prípadnej väzbe I. Lexu rozhodovať súd.
S JAR má Slovensko medzinárodnú dohodu o vydávaní, takže s vybavovaním vydania I. Lexu by podľa J. Čarnogurského nemal byť problém. Kuriózne je, že zmluvu ešte v roku 1924 medzi sebou uzavreli Československá republika a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, pretože dnešná Juhoafrická republika bola vtedy jeho súčasťou. Tak ako Slovensko prevzalo po rozdelení právne záväzky Československa, južná Afrika prevzala právne záväzky Veľkej Británie.