Bratislava 15. júla (TASR) - Krátko pred odchodom na letnú dovolenku podpísal prezident SR Rudolf Schuster desať právnych noriem, ktoré schválil v uplynulých týždňoch parlament. Na opätovné prerokovanie vrátil zákonodarnému zboru novelu zákona o sociálnej pomoci a novelu zákona o cestnej doprave.
Medzi podpísanými normami je aj novela zákona o poskytnutí jednorazového finančného príspevku príslušníkom československých zahraničných a spojeneckých armád ako aj domáceho odboja v rokoch 1939-45, ktorú predložili nezávislí poslanci František Šebej a Peter Osuský. Na jej základe by malo asi 6000 ľudí získať finančný príspevok vo výške 20 tisíc korún. Túto skupinu tvoria príslušníci odboja, ktorí v rokoch 1939-45 organizovali zásobovanie partizánskych oddielov potravinami, liekmi, ukrývali osoby stíhané gestapom alebo orgánmi fašistického slovenského štátu. Nárok na tento druh jednorazového odškodného majú aj ľudia, ktorí vyrábali pre prenasledovaných ľudí doklady, poskytovali im finančné zdroje a pomoc v prípade ich úteku napríklad z Protektorátu Čechy a Morava alebo pracovali ako spojky medzi odbojovými skupinami. O peniaze sa však môžu uchádzať iba v prípade, ak boli účastníkmi odboja najmenej dva mesiace.
Prezident podpísal aj novelu zákona o kontrole v štátnej správe, novelu zákona o registri trestov, o Hasičskom a záchrannom zbore a o správe majetku štátu. Po podpísaní prezidentom by mal vstúpiť do platnosti aj zákon o odbornej príprave zamestnancov prokuratúry a novela zákona ustanovujúca nové sídla a obvody súdov. Hlava štátu ďalej signovala zákon o vykonávaní medzinárodných sankcií zabezpečujúcich medzinárodný mier a bezpečnosť, zákon o environmentálnom označovaní výrobkov a zákon o systéme environmentálne orientovaného riadenia a auditu.
Voči prezidentom vrátenému zákonu o sociálnej pomoci malo výhrady aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Na základe poslaneckého návrhu by mali neštátne subjekty poskytujúce sociálne služby a poradenstvo dostávať rovnaký podiel finančného príspevku ako štátne inštitúcie a organizácie. Zlepšila by sa tak situácia aj v neštátnych detských domovoch, ktoré si doteraz museli získavať takmer polovicu finančných prostriedkov z iných zdrojov. MPSVR protestuje, že zákon je v rozpore s ústavou a s Dohovorom o právach dieťaťa.
TASR informáciu poskytli z mediálneho oddelenia Kancelárie prezidenta SR.