BRATISLAVA. Keď niekto straší bombou na úrade, skončí vo väzení. Keď iný vydesí tisícky obyvateľov ostrým signálom varujúcim pred jadrovou haváriou, nedostane možno ani pokutu.
Aj tak sa dá opísať pocit niektorých ľudí z okolia Trnavy, ktorých v stredu podvečer vystrašil planý jadrový poplach.
Necelá minúta kolísavého signálu z desiatok sirén v 21kilometrovom okruhu elektrárne ukázala chyby systému. Ľudia nevedeli rozlíšiť, či ide o ostrý poplach, odpovedať im nevedeli ani na tiesňových linkách či obecných úradoch. Informáciu o poruche priniesla štátna agentúra TASR 53 minút potom.
„Úrady by mali preveriť, či nedošlo k naplneniu trestného činu šírenia poplašnej správy,“ myslí si Andrea Zlatňanská z hnutia Greenpeace, ktoré bezpečnosť jadrovej energetiky dlhodobo kritizuje.
Čuduje sa aj tomu, že úrady po falošnom poplachu nekonali. „Môže to signalizovať, že plány na ochranu obyvateľstva nie sú dostatočné a v prípade jadrovej havárie by obyvatelia neboli včas informovaní a evakuovaní.“
Elektrárne: Varovali sme
Slovenské elektrárne kritiku odmietajú. Upozorňujú, že poplach nebol na ich sirénach, ale na nových, ktoré sa len budujú a dodávateľ ich elektrárniam ešte neodovzdal. Pôvod signálu elektrárne identifikovali osem minút po zaznení signálu, desať minút po ňom informovali Úrad jadrového dozoru.
„O udalosti sme okamžite informovali aj Stále služby civilnej ochrany krajských úradov a ministerstva vnútra. Povinnosť informovať tiesňovú linku majú oni,“ povedala hovorkyňa elektrární Jana Burdová.
Odmieta aj sťažnosti starostov, že informácie o poplachu si museli zisťovať sami. Jeden z nich, ktorému sa podarilo dovolať šéfovi elektrárne, mal podľa nej informovať ostatných starostov.
Starostom navyše podľa Burdovej haváriu nepotvrdzovali sms správy a oznam na obrazovke špeciálneho prijímača Hados, ktorý majú v úradoch.
Náhrada škody
Elektrárne chcú od dodávateľa nových sirén žiadať náhradu škody. „Požiadali sme ich aj o predloženie hardvérového riešenia na zabránenie opakovania udalosti,“ povedala Burdová.
Sirény pre elektráreň buduje košická firma Telegrafia. Na otázky SME nereagovala. Ministerstvo vnútra incident prešetruje.

Beata
Balogová
