Ako bude SaS vysvetľovať voličom, ak na jej postoji k eurovalu padne vláda?
„Pred voľbami sme boli prvou stranou, ktorá vyjadrila jasný negatívny postoj ku gréckej pôžičke. Naši ekonómovia sú presvedčení, že riešenie cez prvý a druhý euroval nie je riešením. Odcitujem programové vyhlásenie vlády: Na úrovni EÚ bude vláda presadzovať podstatné sprísnenie rozpočtových pravidiel, paktu stability a rastu, pričom súčasťou zmien musí byť aj jasný mechanizmus riadeného bankrotu krajiny, ktorá konzistentne vykonáva nezodpovednú rozpočtovú politiku. SaS postupuje v súlade s programovým vyhlásením vlády. Z tohto vyplýva aj náš zodpovedný postoj. “
Budete na ňom trvať, aj keby to malo znamenať koniec koalície?
„Budeme sa snažiť presviedčať našich koaličných partnerov. Vítame aj iniciatívu predsedu SDKÚ, že chce komunikovať. Koniec koncov boli sme prví, čo odmietli rokovať so Smerom, pretože im nejde o riešenie eurovalu, ale o to, aby rozbil vládu.“
O čom sa však má rokovať, keď SaS neustúpi a ostatní sú za euroval?
„Bolo by chybou pred rokovaniami predbiehať a hovoriť, že nie je možná dohoda a nie je možný nejaký kompromis. “
Vy si myslíte, že presvedčíte partnerov, že euroval netreba zvyšovať?
„Nejde o to, čo si myslím ja, ide o to, o čo sa budeme snažiť.“
Ale zo svojej pozície neustúpite?
„ Na to dôvod nevidíme.“
Nie je to iba naťahovanie času, kým niekto iný v Európe nepovie nie eurovalu?
„Pokiaľ by to bolo tak, ako hovoríte, nebola by snaha vôbec rokovať, jednoducho by sme čakali. “
Poslanec KDH Marcinčin hovorí, že keď SaS nezmení svoj postoj, môže prísť ku rekonštrukcii vlády. Je možné, že SaS nahradí Smer?
„Bral by som to v tejto chvíli ako osobný názor pána poslanca, koniec koncov Marcinčin už aj v minulosti hlasoval inak ako drvivá väčšina koalície a aj inak ako vedenie KDH.“
Čo je pre vás dôležitejšie? Účasť vo vláde, alebo udržať si konzistentný postoj k eurovalu?
„V tejto chvíli je našou hlavnou ambíciou, prostredníctvom argumentov našich ekonómov presvedčiť koaličných partnerov, že náš názor je správny.“
Dzurinda hovorí, že ani Václav Klaus nehovorí o Lisabonskej zmluve, že je to dobré riešenie, a predsa ju podpísal. Nemôže sa SaS zachovať podobne?
„Česká republika nie je v eurozóne, tá situácia je trochu odlišná. Toto sú dve neporovnateľné veci.“
Prečo? Český prezident je euroskeptik a dokázal to urobiť.
„Porovnávate neporovnateľné. Česko nerieši otázku účasti v eurovale.“
Toto porovnanie urobil minister zahraničných vecí Dzurinda.
„Ja tvrdím, že to je neporovnateľné.“
Aké je teda podľa vás riešenie?
„Slovensko by malo odmietnuť zvyšovanie prvého eurovalu a rovnaký postoj zaujať aj k druhému. Krajiny, ktoré zjavne nie sú schopné splácať svoje záväzky, čo je prípad Grécka, by mali eurozónu opustiť. Riešením je len odchod Grécka a následná devalvácia ich meny.“
Vláda tento týždeň schválila zákon týkajúci sa koncesionárskych poplatkov. Kedy budú zrušené?
„Budem sa snažiť rokovať aj s ministrom financií, aj v rámci koalície, aby to bolo k 1. januáru 2012, ale za úspech považujem už aj začiatok roka 2013. Postoj ministerstva financií a ďalších subjektov bol doteraz taký, že nesúhlasia. Preto si cením, že na rokovaní vlády došlo k dohode, odsúhlasili sme to jednomyseľne, že najneskôr k 1.januára 2013 budú koncesionárske poplatky zrušené.“
A kde nájdete 90 miliónov eur, ktoré RTVS potrebuje?
„Ministerstvo financií si vie predstaviť, že táto suma bude k dispozícii najneskôr od 1. 1. 2013 zo štátneho rozpočtu.“
Nebude to zase tak, že ľudia sa na RTVS zložia cez zvýšené odvody, dane, alebo iné poplatky?
„Príjmami štátneho rozpočtu zďaleka nie sú len dane z príjmu fyzických osôb, ktoré sú prerozdeľované najmä medzi samosprávy a vyššie územné celky. “
Aký je váš obľúbený program STV?
„Priznám sa, že celkovo posledný rok televíziu veľmi nesledujem. Ak si nájdem čas, tak sú to dokumenty, takže niektoré programy na Dvojke. Ale len minimálne. Z času na čas aj nejaký film, dokonca aj s titulkami, čiže v pôvodnom znení. A z času na čas aj spravodajstvo, prípadne publicistika, ktorej je zatiaľ veľmi málo a dúfam, že jej pribudne.“
Čo ste naposledy videli v STV?
„Správy STV.“
A čo na ne hovoríte?
„Verejnoprávne média neboli nikdy také slobodné, ako sú teraz. Ako minister som ani raz nezdvihol telefón, aby som intervenoval vo vzťahu k spravodajstvu alebo publicistike a som presvedčený, že ani nikto z mojich kolegov z SaS.“
Otvorili Správy STV nejakú vlastnú tému za posledné mesiace?
„Správy hodnotím ako nezávislé a apolitické. Je pravda, že by som očakával vyššiu angažovanosť aj otváranie niektorých tém.“
Čo hovoríte na plán skrátiť správy verejnoprávnej televízie len na 15 minút?
„To som zachytil ako predbežnú informáciu a neviem o tom, že by to bolo definitívne rozhodnutie. Očakávam, že od začiatku budúceho roku spravodajstvo a publicistika budú naozaj kľúčovým programovým typom a prioritou vo vysielaní.“
Veríte tomu vzhľadom na kroky, ktoré teraz v RTVS prebiehajú?
„Manažment preberal média verejnej služby so stratou takmer 50 miliónov eur. Kľúčová misia prvých mesiacov bola záchrana. Televízia čelila reálnej hrozbe úplného krachu a exekúcii. A pokiaľ som informovaný, v priebehu niekoľkých mesiacov dokázal manažment znížiť stratu o vyše 20 miliónov eur. Len úspornými opatreniami a zefektívnením fungovania tej inštitúcie. “
Televízia je na historickom dne, pokiaľ ide o sledovanosť správ. Nemalo nové vedenie aspoň zastaviť pád, ktorý je dlhodobý?
„Je to len pokračovanie toho, ako bola nastavená. Televíziu a jej programovanie nedokážete prestaviť v priebehu mesiaca, dvoch. Potrebujete minimálne pol roka až rok. “
Načo je televízia s tisíckou zamestnancov? Nestačil by jeden verejnoprávny okruh, ktorý by sa vyhol komercii?
„Ale veď toto sa deje. Počet okruhov Slovenskej televízie sa znížil na dva, máme tu pomerne dobre fungujúcu dvojku z hľadiska programového zamerania, RTVS tiež výrazne prepúšťa.“
Nebolo by efektívnejšie, keby si štát verejnoprávne programy objednával od súkromných televízií?
„Komerčné televízie by iste boli ochotné vysielať niektoré typy programov. Ale zďaleka nie všetky, padal by im podiel na trhu. A o niektoré programy by sme prišli. Pod zánik verejnoprávnych médií sa ako minister kultúry nepodpíšem. Viem, že takáto iniciatíva vzniká, treba si položiť otázku, prečo.“
Vyhovovalo by to súkromným televíziám?
„To nie je otázka na mňa.“
Je, lebo ste do politiky prišli z vysokého postu v súkromnej televízii.
„Nemám informácie, že táto iniciatíva by bola z prostredia komerčných televízií, ale predstavovať si môžeme všeličo. Rozhlas a televízia Slovenska sú konkurenciou pre komerčné médiá.“
Stáli ste pri zrode televízie Markíza, budete dnes na Dni otvorených dverí, kde oslavuje 15 rokov?
„Deň otvorených dverí je pre divákov a zamestnancov, súčasné tváre televízie, ktorou už nie som. Ak ma pozvú na akciu na konci augusta, keď bude výročie, prijmem.“

Beata
Balogová
