SME

Smer chce legalizovať predmanželské zmluvy

Podľa terajšieho stavu sa na úprave práv k majetku nadobudnutému počas manželstva môžu dohodnúť len manželia.

BRATISLAVA. Poslanci za Smer chcú snúbencom umožniť, aby sa už pred sobášom dohodli na inom ako bezpodielovom spoluvlastníctve majetku, do slovenského právneho poriadku by sa tak dostal inštitút tzv. predmanželskej zmluvy.

"Možno konštatovať, že slovenská právna úprava je v tomto smere, vzhľadom na prudký spoločenský vývoj a vysokú rozvodovosť manželstiev, spiatočnícka," vysvetľujú v dôvodovej správe k novele Občianskeho zákonníka Marián Kovačócy a Renáta Zmajkovičová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa terajšej právnej úpravy sa na úprave práv k majetku nadobudnutému počas manželstva môžu dohodnúť len manželia, teda až po uzavretí sobáša.

SkryťVypnúť reklamu

Stručná novela Zmajkovičovej a Kovačócyho túto možnosť priznáva aj mužovi a žene, ktorí plánujú vstúpiť do manželského zväzku.

"V slovenskom právnom poriadku je vo veľkej miere obmedzená autonómia vôle budúcich manželov," tvrdia argumentujúc Listinou základných práv a slobôd, ktorá si "ctí slobodu jednotlivca ako najvyššiu právnu zásadu".

Dodávajú, že štát, ktorý sa označuje za právny by mal zaručiť, aby sa nikto neocitol v právnom postavení proti svojej vôli.

V súčasnosti všetok majetok, ktorý jeden z manželov nadobudne počas trvania manželstva, patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Existuje niekoľko výnimiek, napríklad dar či dedičstvo, ktoré získal jeden z manželov. Takto nadobudnuté statky do bezpodielového vlastníctva nespadajú.

SkryťVypnúť reklamu

O novele bude parlament rokovať na svojej najbližšej, septembrovej schôdzi. Ak sa plénum s návrhom poslancov za Smer stotožní, účinný by mal byť od 1. januára 2012.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu