Bratislava 4. júna (TASR) - Kým v prvých rokoch minulého desaťročia si Slováci vyberali za cieľovú krajinu zahraničnej dovolenky skôr exotickú lokalitu, v posledných rokoch sú už mnohí realisti a uprednostňujú, tak ako tomu bolo pred rokom 1989, okolité krajiny s morom. "V porovnaní s rokom 2000 v preferenciách občanov poskočilo Rakúsko, Chorvátsko a Maďarsko. Po prvýkrát od roku 1992 sa do prvej pätnástky dostalo Bulharsko, Tunis a Poľsko."
Uviedla to pre TASR Marta Krivá z Ústavu turizmu v Bratislave, ktorý realizoval reprezentatívny výskum populácie SR nad 18 rokov na vzorke 1 212 respondentov o výhľade prežitia dovolenky v roku 2001.
Podľa výsledkov prieskumu by v tomto roku svoju dovolenku chcelo prežiť najviac opýtaných v Taliansku. Ďalšími krajinami sú Grécko, Chorvátsko, Španielsko, ČR, Francúzsko, Maďarsko, Rakúsko, Bulharsko a USA.
Podobne ako v predchádzajúcich rokoch je veľký záujem obyvateľov SR o pobyt pri mori, ktorý je vyjadrený aj v preferovaných krajinách - na prvých štyroch miestach sú krajiny, kam sa chodí najmä za morom. Taliansko bolo stabilne od roku 1993 na prvom mieste preferovaných krajín na prežitie dovolenky, v roku 2000 túto pozíciu získalo Chorvátsko (19 % dovolenkových pobytov) a po ČR (16 %) padlo Taliansko (14 %) na tretiu priečku. "Krajiny sa na popredných miestach preferencií veľmi nemenia, menia si medzi sebou iba poradie," spresnila M. Krivá.
Aj keď Slováci začínajú oddychovať v zahraničí hromadnejšie od júna do konca septembra, vrcholom letnej dovolenkovej sezóny, najmä pre rodiny s deťmi, sú prázdninové mesiace (júl, august).
Dramatické zmeny pri výbere a charaktere (dĺžka pobytu, doprava, investovaný finančný suma) zahraničnej dovolenky voči predchádzajúcim rokom Ústav turizmu neočakáva. Priemerná dĺžka dovolenky v zahraničí pravdepodobne bude kolísať okolo 10,7 dňa (rok 2000). Očakáva sa, že rekreanti využijú prevažne služby cestovných kancelárií (CK). Vlani viac ako polovicu (54 %) dovolenkových pobytov zabezpečili CK a nezriedka si dovolenkujúci zvolili individuálny spôsob organizovania dovolenky (41 %). Zrejme opäť najvyhľadávanejším dopravným prostriedkom bude autobus pred vlastným autom a lietadlom. Až na tretinu zahraničných zájazdov zabezpečovala v minulom roku dopravu CK autobusom. Vlastné auto (30 %) bolo druhým najčastejším dopravným prostriedkom pri dovolenkách a významné zastúpenie mala už aj preprava lietadlom (16 %).
Na jeden dovolenkový pobyt v zahraničí (na 1 osobu) vydali občania SR vlani priemerne 11 3000 Sk. Ak vylúčime lacnejšie pobyty v ČR oproti ostatnému zahraničiu, tak priemerný výdavok dosiahne pravdepodobne v tomto roku okolo 12 700 Sk, čo bola suma zistená výskumom Ústavu turizmu za rok 2000.
* ku zll