SME

Koalícia by mala rokovať aj o výhrade svedomia

Kresťanskí demokrati sa už na zmenách v Zákonníku práce sa s ministrom Mihálom dohodli. Teraz chcú súhlas koaličnej rady.

BRATISLAVA. Koaličná rada sa bude v utorok zrejme zaoberať výhradou vo svedomí. Tému chcú otvoriť kresťanskí demokrati. Malo by ísť o zakotvenie výhrady vo svedomí v pracovnoprávnych vzťahoch.

Na texte potrebných zmien v Zákonníku práce sa už predstavitelia KDH dohodli s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefom Mihálom. V utorok by chceli pre výhradu vo svedomí dosiahnuť politický súhlas Koaličnej rady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatkom augusta predseda KDH Ján Figeľ pre agentúru SITA povedal, že Kresťanskodemokratické hnutie považuje tému výhrady vo svedomí stále za aktuálnu.

SkryťVypnúť reklamu

"My v KDH sme boli a zostávame pripravení na riešenie," povedal. KDH o výhrade vo svedomí rokovalo už v júli pred schválením Zákonníka práce aj so stranou Sloboda a Solidarita (SaS).

"Som rád, že s kompetenčne zodpovedným ministrom pre túto agendu Jozefom Mihálom sme dosiahli vecnú zhodu na formuláciách, ktoré chránia právo na výhradu vo svedomí vo všeobecnom pracovnoprávnom vzťahu a v štátnozamestnaneckom vzťahu. Verím, že v dohľadnej dobe nadíde vhodný moment a bude potvrdená politická zhoda pre konkrétne finálne riešenie," dodal predseda KDH.

Téma výhrady vo svedomí je podľa Figeľa krásna záležitosť aj pre liberálov.

"Hovorí, že svedomie je primárne a treba ho chrániť aj v zákonných a mocenských pomeroch, k čomu sa hlási aj KDH. A ak pri tomto postoji sú obe skupiny úprimné, tak by sme sa mali zhodnúť na tom, že sloboda svedomia je základom každej ľudskej slobody, ktorú oni majú aj v názve strany. Takže by sme mali vedieť vyriešiť túto tému, ak ochranu svedomia myslíme úprimne," zdôraznil Figeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik povedal , že SaS nemá problém so zakotvením výhrady vo svedomí v Zákonníku práce.

Ako povedal, zákonník je vhodnou príležitosťou chrániť slobodu svedomia. Podľa neho SaS vždy išlo o to, aby ochrana svedomia bola zakotvená v slovenskej legislatíve, ale aby to nebolo niečo nadiktované a postavené nad slovenským právom.

"V prípade, že by bola výhrada súčasťou pracovnoprávneho vzťahu zamestnávateľa a zamestnanca, ktorý je zakotvený v zmluve, nemáme s tým problém. Každý má právo slobodne určiť si podmienky práce," zdôraznil s tým, že SaS toto mala aj v programe.

Koaliční predstavitelia sa v utorok budú zaoberať návrhom štátneho rozpočtu na rok 2012, témou eurovalu i nomináciou SaS na post šéfa Národného bezpečnostného úradu.

Strana KDH

Prezident Donald Trump.

Matovič prichádza so štvordňovým pracovným týždňom.


80
Nové služobné policajné vozidlá.

Ministerstvo zaplatilo takmer 50-tisíc eur za nový dizajn policajných áut.


SITA 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu