Agentúrny text sme o 19:33 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Muž, ktorý v Afganistane zachránil austrálskeho kamaráta v zbrani, vošiel do prezidentského paláca nepozorovane – žiadny Rambo. Určite nemá ani 180 centimetrov. Sotva by niekomu pri náhodnom stretnutí napadlo, že patrí medzi tých málo špičkovo vytrénovaných a vyzbrojených slovenských vojakov, ktorí bojujú v Afganistane.
Rotný M. T. počas misie urobil to, na čo bol trénovaný a čo mu kázalo svedomie. Vozidlo jeho jednotky pri návrate do tábora nabehlo na zamaskovanú nálož.
Šok po výbuchu
„Bol to šok,“ hovorí. „Chvíľu mi trvalo, než som sa zorientoval. V prvom okamihu po detonácii som myslel na to, či nie som zranený, jednoducho, či som celý. Potom som si všimol, že Austrálčan, ktorý bol vo vozidle so mnou, je v bezvedomí.“
Odborníci takémuto stavu, ku ktorému dochádza po náraze tlakovej vlny do ľudského tela, hovoria spinálny šok – môže po ňom prísť k poškodeniu vnútorných orgánov.
Austrálčan mal poškodenú chrbticu. Vďaka pomoci slovenského zdravotníka sa zo zranení dostal a vrátil sa do boja. O necelý mesiac austrálskeho vojaka znovu zranili, prežil aj tento útok.
Prezident Ivan Gašparovič pri slávnostnom odovzdávaní ocenenia povedal, že je rád, ak sa Slovensko môže pochváliť takými odvážnymi synmi.
Ocenený vojak, ktorému sa v nakrátko ostrihaných vlasoch už objavujú prvé šediny, si ako hrdina nepripadá. Priznal, že po incidente rozmýšľal nad budúcnosťou. Na otázku, čo človeka vedie k tomu, aby riskoval svoj život niekde v púšti v neznámej a vzdialenej krajine, odpovedal vojensky stroho: „Presvedčenie a oddanosť veci.“
Táto operácia je pre zdravotníka už piatou misiou.
Vyráža špeciálny pluk
Na operácii ISAF v Afganistane má Slovensko 322 vojakov, najviac ich je na leteckej základni v Kandaháre – 57 ženistov a 164 členov strážnej jednotky. Základňu Tarin Kowt stráži 53 vojakov.
V septembri do Afganistanu vyšlú bojovú jednotku piateho pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, z ktorého je aj ocenený zdravotník.

Beata
Balogová
