Agentúrny text sme o 20:30 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Rozhodnutie o zvyšovaní eurovalu a pomoci Grécku prenechalo Slovensko ostatným krajinám únie.
Koaliční lídri sa v pondelok dohodli, že Slovensko odsúhlasí dokumenty o eurovale ako posledné. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) nemá dostatok hlasov na ich schválenie v parlamente. Predseda SaS Richard Sulík stále neustúpil zo svojho nesúhlasného postoja.
„Potrebujeme čas na rokovania,“ povedala Radičová. Sulík sa spolieha, že zvyšovanie eurovalu stopne iná krajina eurozóny.
Pomoc Grécku by nemuseli schváliť viaceré štáty. Minulotýždňová dohoda medzi Gréckom a Fínskom, ktoré si dohodlo záruky za svoju časť pôžičky, sa nepáči Rakúsku, Holandsku, Slovensku, Slovinsku, Estónsku ani Nemecku. Namietajú, že sa tým menia podmienky na pomoc, ako ju spolu schválili.
Koalícia sa vyhla kríze pre euroEuroval
akciová spoločnosť pre zadlžené krajiny, peniaze získali Íri aj Portugalci.
úverová kapacita je 255 miliárd eur, má sa zvýšiť na 440 miliárd
naša záruka má stúpnuť zo 4,4 na 7,7 miliardy eur. Trvalý euroval (od júla 2013):
okrem záruk sa ráta aj s hotovostným vkladom. Slovensko má vložiť 659 miliónov eur za päť rokov.
„Cieľom nie je lámať partnera cez koleno,“ povedala po rokovaní premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) o postoji SaS.
Oznámila, že Slovensko pristúpi k ratifikácii ako posledné z členských krajín Európskej únie. Nespresnila, kedy by sa tak mohlo stať.
Predseda SaS Richard Sulík dúfa, že sa o veci nerozhodne do konca roka. „Treba to naťahovať. Keď už je Slovenská republika malá na to, aby to dokázala ovplyvniť.“
Chceli sa ponáhľaťPôvodne minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) žiadal rýchle rokovania v koalícii aj vo vláde. Začiatkom augusta tvrdil, že zvyšovanie eurovalu treba schváliť v Národnej rade ešte pred termínom, na ktorom sa pôvodne štáty EÚ dohodli.
Tým bol koniec tohto roka, neskôr sa začalo hovoriť o konci septembra. „Po turbulentnej situácii na trhoch sa ukázalo, že bude potrebné, aby to bolo schválené v parlamente čo najskôr,“ hovoril pred dvoma týždňami Mikloš.
Na dnešnej koaličnej rade sa nezúčastní, je na dovolenke v Južnej Amerike. Vráti sa 5. septembra, dovtedy ho bude na odbornej úrovni na rokovaniach zastupovať Martin Bruncko, zástupca Slovenska v eurovale.
Hrozili odchodomPre nesúhlas SaS so zmenami v eurovale začali niektorí členovia KDH spomínať pád vlády. SaS však zo svojej pozície neustupuje.
Minister obrany Ľubomír Galko v pondelok povedal, že SaS v žiadnom prípade neustúpi. A ak by sa tak stalo, vážne by uvažoval o odchode zo strany.
Šéf Mosta-Hídu Béla Bugár ešte pred začiatkom stretnutia predsedov vládnych strán s premiérkou hovoril, že úspechom bude, ak dospejú k tomu, že je šanca sa dohodnúť.
„Stretávame sa prvýkrát po dovolenkovom období, možno, že niektorým aj slniečko pomohlo,“ predpovedal Bugár.
Z dovolenky sa cez víkend vrátil aj Sulík. Pripomenul Bugárovi programové vyhlásenie vlády, kde sa koalícia zaviazala, že bude presadzovať sprísnenie podmienok v Európskej únii pre krajiny, ktoré robia nezodpovednú hospodársku politiku.
Žasnem, kde sa v koalícii vzalo toľko dôvtipu, píše Peter Schutz.
Žiadame zárukyPremiérka je so včerajšou dohodou spokojná. Vidí v nej priestor na diskusie, ktoré považuje za zásadné.
Slovensko bude ratifikovať ako posledné nielen zvýšenie eurovalu, ktoré má pomôcť zadlženému Grécku, ale aj vytvorenie trvalého eurovalu naplánované od júla 2013.
Radičová dodala, že Slovensko bude podobne ako iné krajiny žiadať záruky za pôžičku Grécku, takzvaný kolaterál.
„Slovenská republika od začiatku deklaruje, že toto je zásadná podmienka na to, aby ďalej ratifikovala dokumenty.“

Beata
Balogová
