BRATISLAVA. Myšlienku podmieniť prístup k starostovskej či primátorskej funkcii stredoškolským vzdelaním nepovažujú politológovia Juraj Marušiak ani Miroslav Kusý za dobrý nápad. "Nepovažujem to za dobrý nápad. Považoval by som to za nebezpečný precedens, mohlo by to spustiť lavínu ďalších neštandardných obmedzení volebného práva," povedal dnes Marušiak pre agentúru SITA. Spoločne s Kusým pochybujú, či je duch tejto zmeny v súlade s ústavou garantovanými právami.
S novelou zákona o voľbách do orgánov samosprávy, ktorá stanovuje podmienku, aby kandidáti na starostov a primátorov mali ukončené prinajmenšom úplné stredoškolské vzdelanie, prišli bývalí členovia SNS a dnes nezaradení poslanci Rudolf Pučík a Anna Belousovová.
K tomuto kroku ich primali prípady starostov, ktorí mali očividné problémy s gramotnosťou, napríklad pri skladaní starostovského sľubu. Marušiak si myslí, že problém by sa nemal riešiť represívne. "Je to skôr problém školského systému, že niektorí ľudia ani nedokončia povinnú školskú dochádzku alebo ani po desiatich rokoch v škole nevedia písať a čítať," poznamenal.
Poslancami navrhnutá zmena by podľa Marušiaka možno zabránila prípadom negramotných starostov, obáva sa však, že by zároveň mnohých ľudí vylúčila z volebnej súťaže. "Napríklad množstvo ľudí s výučným listom by nemohlo kandidovať. Viem si skôr predstaviť nejaké testy gramotnosti," povedal.
Kusý sa nazdáva, že návrh je na hrane legitímneho obmedzenia volebného práva a zaslúžil by si podrobnejšie preskúmanie. "Z argumentačného hľadiska sa to možno dá obhájiť, ale z hľadiska ľudských práv je to pochybný krok. Mne sa to nezdá celkom kóšer. Intuitívne cítim, že porušuje rovnosť prístupu k voleným funkciám," vysvetlil svoj postoj a podčiarkol, že ľudia sú si rovní bez ohľadu na vzdelanie.