Exminister Kubiš tvrdí, že o kontrole Líšku bol záznam.
BRATISLAVA. Úplatkárska kauza Osrblie nie je jediná, do ktorej sa mal zapliesť bývalý diplomat Igor Líška.
Ministerstvo zahraničných vecí vyšetrovalo sťažnosť, podľa ktorej si ako veľvyslanec v Keni pýtal províziu za rozvojovú pomoc. Na Líšku upozornila mimovládna organizácia Magna Deti v núdzi.
„Igor Líška si od organizácie Magna Deti v núdzi pýtal províziu za grant zo slovenskej rozvojovej pomoci, o ktorý sme sa uchádzali. Celkovo to bolo 18-tisíc amerických dolárov,“ povedal Martin Bandžák z Magny.
Organizácia zakladá misie v krajinách postihnutých humanitárnymi krízami, konfliktmi a epidémiami. Zameriava sa na pomoc a zdravotnú starostlivosť o deti a ich rodiny.
Bez následkov
Misia v Keni sa nachádza mimo hlavného mesta Nairobi, s Líškom a naším veľvyslanectvom podľa Bandžáka neboli v úzkom kontakte.
Celá vec sa podľa neho stala ešte v roku 2006. Líškovi sa nič nestalo, na veľvyslanectve zostal. Podanie riešil vtedajší minister Ján Kubiš, nominant Smeru. O prípade hovoriť nechcel, odkázal na ministerstvo zahraničných vecí. Ani to nevysvetlilo, ako to s rozvojovou pomocou za Líšku fungovalo.
Sťažnosť na úplatkárske praktiky Igora Líšku, bývalého veľvyslanca v Keni, oficiálne nejestvuje. Spis o nej na ministerstve zahraničných vecí chýba.
Riešil to Kubiš
Bandžák prípad nahlásil slovenskému ministerstvu zahraničných vecí. „O tejto skutočnosti sme vypovedali pred komisiou.“ Tá si predvolala aj Líšku. Čo zistila, nie je známe, závery vyšetrovania v ministerských archívoch chýbajú.
Sťažnosť riešil exminister Ján Kubiš (nominant Smeru), ktorý v súčasnosti pracuje pre OSN. „Pomerne skoro po mojom nástupe som dal pokyn ju preveriť.“ Kubiš neuviedol, ako sa celá vec skončila.
„Vzhľadom na súčasnú situáciu okolo pána Líšku sa k podstate záležitosti vyjadrovať nebudem, aj aby som sa nedopustil nepresností.“ Odkázal na ministerstvo, kde podľa neho „musia byť výsledky inšpekcie“.
Prázdny archív
V ministerských archívoch však o kauze nie je ani zmienka.
„Informáciu dôsledne preverovali pracovníci oddelenia vnútornej kontroly v centrálnej evidencii spisov. Musíme však konštatovať, že o predmetnej záležitosti sa v súčasnosti na ministerstve nenachádza žiadny záznam,“ uviedlo tlačové oddelenie.
Ministerstvo ani Kubiš to nevedia vysvetliť. Polícia neodpovedala na otázku, či spolupracovala na preverovaní Líšku s ministerstvom zahraničných vecí.
Novotný sa sťažuje
Líška zostal napriek oznámeniu organizácie vo funkcii veľvyslanca v Keni do konca funkčného obdobia. Zrejme nebol ani potrestaný. Z ministerstva ho prepustil vlani minister Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) pre nedostatok miesta.
V súčasnosti je vo vyšetrovacej väzbe, keďže ho polícia podozrieva, že prebral úplatok 30-tisíc eur za vládnu dotáciu na dostavbu biatlonového areálu Osrblie.
Skutok sa mal stať v kancelárii firmy Via Europe premiérkinho poradcu Martina Novotného. Ten tvrdí, že o ničom nevedel, Líška mal podľa Novotného začať uňho pracovať, preto mal kľúče od jeho spoločnosti.
Novotného sťažnosť na vzatie do vyšetrovacej väzby včera doručili na Najvyšší súd a pridelili senátu. Termín pojednávania zatiaľ nie je stanovený.
Ohrozené majstrovstvá
Pre nedokončený štadión sú ohrozené Majstrovstvá Európy v biatlone. Slovensko sa má do konca augusta vyjadriť, či ich podporí. Dotáciu vo výške 1,3 milióna eur ministerstvo školstva pozastavilo pre vyšetrovanie korupcie.
„V súvislosti s pridelením dotácie budeme v najbližších dňoch informovať o našom rozhodnutí a postupe,“ uviedla hovorkyňa Miriam Žiaková. Podľa informácií SME štát oznámi, že Osrblie nebude v najbližšom čase financovať.

Beata
Balogová
