BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Vyjadrenie slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča k osobe Jánosa Esterházyho, ktorého v rozhovore pre slovenský protifašistický dvojtýždenník Bojovník označil najvyšší slovenský predstaviteľ za vyznávača Hitlera a fašizmu, vyvolali v Maďarsku ostrú reakciu.
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom maďarskej tlačovej agentúry MTI vydalo vyhlásenie, v ktorom odmietlo Gašparovičov prejav.
Vyjadrilo ľútosť, že činnosť grófa Esterházyho - ktorý zomrel mučeníckou smrťou - na záchranu ľudí sa opäť stala predmetom politiky.
Životnú dráhu konzervatívneho maďarského politika Esterházyho, ktorý ako jediný nehlasoval v bratislavskom parlamente za protižidovský zákon, už ocenilo patrične viacero krajín, medzi nimi aj Izrael.
Podľa maďarského rezortu diplomacie duch prejavu slovenského prezidenta neprispieva k pokroku maďarsko-slovenských vzťahov, o ktorý sa vlády oboch krajín v uplynulom období snažia zvýšeným úsilím.
Semjén: Je to urážka maďarského národa
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo presvedčenie, že posudzovanie diskutabilných osobností a udalostí z dejín "je úlohou dobre fungujúcej zmiešanej slovensko-maďarskej komisie historikov, a nie politickej sféry".
Podľa maďarského vicepremiéra Zsolta Semjéna je útok na Esterházyho pamiatku súčasne urážkou maďarského národa, katolíckej cirkvi i všeobecných ľudských práv.
Politik Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) vyjadril nádej, že prejav prezidenta SR "nie je zámerným útokom a nepramení ani z nedostatku historických vedomostí, ale je iba novinárskym omylom".
Predseda Jednotnej maďarskej židovskej náboženskej obce (EMIH) Slomó Köves v reakcii na Gašparovičovo vyhlásenie povedal, že niet pochýb o tom, že Esterházy sa záchranou stoviek židov zachoval príkladne. Za vyjadrením slovenského prezidenta podľa jeho slov môžu stáť slovensko-maďarské politické záležitosti.
Opozičná zelená strana Politika môže byť iná (LMP) v tejto súvislosti poznamenala, že Gašparovič týmto urazil nielen Maďarov žijúcich na Slovensku, ale celý maďarský národ. Prezidentovi pripomenul slová Esterházyho, ktorý vyhlásil: "Naším znakom je kríž, nie hákový kríž."
Ohradil sa aj prezident Schmitt
Maďarský prezident Pál Schmitt taktiež považuje za neprijateľné, aby bol János Esterházy na Slovensku označovaný za vojnového zločinca, keďže ide o "skutočného demokrata a humanistu".
Podľa tlačovej agentúry MTI sa tak vyjadril vo svojom liste, ktorý v stredu zaslal slovenskému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi.
Ako uviedla MTI, prezident prijal slová hlavy susedného štátu "s poľutovaním a nepochopením", pričom poukazuje na opakované snahy terajšej i predošlých maďarských vlád o Esterházyho rehabilitáciu.
Podľa Schmitta bol líder maďarskej menšiny v medzivojnovom Československu jediným členom parlamentu slovenského štátu, ktorý v roku 1942 hlasoval proti zákonu o vysťahovaní Židov.
Ako dodáva, Esterházy vždy odmietal nielen fašizmus, ale aj komunizmus, a posledné roky života strávil v sovietskych a československých väzniciach.
Schmitt svoj list zakončil vyjadrením nádeje, že nadchádzajúce stretnutie s Gašparovičom v Budapešti bude zamerané na spoločné hodnoty oboch krajín.
Gašparovič svoj názor meniť nebude
Hovorca slovenského prezidenta Marek Trubač pre maďarskú agentúru MTI vyhlásil, že Gašparovič svoj názor vytvorený na Esterházyho nebude meniť.
Podľa hovorcu na Slovensku vnímajú Esterházyho ako vojnového zločinca pre jeho podporu fašistickej ideológie.
"Nepopierame, že Esterházy bol jediný, ktorý v roku 1942 hlasoval proti deportácii židov, súčasne však je na Slovensku každému jasné, že Esterházy vítal medzi prvými Horthyho fašistické vojská, ktoré obsadili Košice," dodal pre MTI Trubač.