
FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
Na 33. mieste sa presadila bývalá poslankyňa SOP Diana Dubovská.
Z rodiny Lexovcov nebude na kandidátke HZDS napokon nikto. Pred záverečným výberom sa kandidatúry vzdal aj brat Ivana Lexu Vladimír.
Kandidátka HZDS oficiálne nie je známa. V prostredí médií sú len informácie, ktoré zachytili novinári z rokovacej sály cez otvorené dvere.
Na sneme, ktorý sa konal v pavilóne B nitrianskeho Agrokomlexu, bolo počuť aj veľký krik. Líder HZDS Vladimír Mečiar povedal, že hlas zvýšil preto, lebo snem sa začal uberať smerom, aký pár ľudí rozohralo už pred stretnutím v Nitre.
„Prejavilo sa len to, čo sa tri týždne očakávalo. Za predpokladu, že by sa nebola schválila kandidátka, nie sme vo voľbách,“ povedal Mečiar. Na poznámku, či otázku postavil takto vyhrotene, odpovedal: „Preboha, však tak to je. Sedemnásteho júla sa majú odovzdať zoznamy, 6. júla je nominačný snem, ak títo nie sú schopní dohodnúť sa, iných funkcionárov mať nebudem. Kto by pripravil novú kandidátku? To by malo za následok odstúpenie všetkých vedúcich funkcionárov. Tam bol ten dôvod na zvýšený hlas.“
To, že na kandidátke nebudú známi ľudia najmä z Bratislavy, sa zdôvodňuje novým kľúčom jej tvorby. Počet poslancov na kandidátke je závislý od počtu voličov. Zo 43 poslancov Bratislava poskytla 29 ľudí. Teraz bol limit len 13. Mečiar zavedenie nového princípu, podľa ktorého regióny získali väčší vplyv, označuje za medzikrok k zavedeniu väčšinového volebného systému so 150 volebnými obvodmi.
Šéfovi HZDS sa nepáčil ani vysoký vekový priemer poslaneckého klubu, ktorý bol 62 rokov. Podľa neho treba vyzdvihnúť vekovo mladších i za cenu chýbajúcej skúsenosti. Podľa novej kandidátky je najstarším Stanislav Husár a za ním nasleduje Vladimír Mečiar (60).
Najväčší šok spôsobilo, že z kandidátky vypadol Ivan Gašparovič. Po konflikte sa Mečiar navonok snažil o zmier: „Sme priatelia aj ďalej.“ Okrem Gašparoviča vypadol z kandidačnej listiny aj právnik Peter Brňák a až na 42. miesto sa dostal Ján Cuper. „Aktivity právnickej časti poslaneckého klubu boli hodnotené negatívne. Skôr bol pasívny, ako by určoval legislatívnu politiku v parlamente,“ povedal Mečiar. Na Brňáka vraj čaká príležitosť, ktorá príde. Kedy, to nepovedal.
Mečiar sa nemusí obávať kritiky. ak by HZDS znova zakotvilo v opozičných poslaneckých laviciach. „Uznesenie snemu predpokladá aj pobyt v opozícii. Keby sa tak stalo, nebudeme nikoho volať na zodpovednosť. Chceme vládnuť, ale nie za každú cenu. Počká si nás,“ vysvetlil Mečiar.
Šéf HZDS varoval aj prezidenta Schustera. Ak by po voľbách prevzal rokovania o vláde do svojich rúk a nesprával by sa podľa výsledkov volieb, hnutie by svoju podporu prezidentovi prehodnotilo.