Ako hodnotíte fakt, že mnohí poslanci z vášho kraja končia?
„Je to prirodzená výmena. Bratislava bola predimenzovaná poslancami. Dnes je nový trend posúdenia regionálnej politiky. Voľby do samospráv potvrdili, že Bratislava je pre HZDS slabinou. Získali sme málo hlasov. Na výber poslancov sa urobil matematický model a z neho sa odvodili miesta od Prešova až po Bratislavu.“
Nevedeli doterajší poslanci v Bratislave lepšie osloviť ľudí?
„Podľa hodnotiacej komisie, ktorá urobila analýzu výsledkov volieb do samosprávnych krajov, je to jeden z dôvodov. Týchto poslancov, povedané aj v dobrom, zaťažovali celoštátne úlohy a nemali čas venovať sa Bratislave. Tým sa ich prezentácia v Bratislave oslabovala.“
Ivan Gašparovič je známy. Nie je to strata?
„Iste, ale strana potrebuje ľudí na všetkých možných postoch. Kto nechce pracovať v straníckych štruktúrach a kladie si ako podmienku len poslanecký klub, sa skôr či neskôr dostane do problémovej situácie. Som presvedčený, že títo ľudia budú strane pomáhať. Mám s tým osobnú skúsenosť. V roku 1998 som sa nedostal na kandidátku a život išiel ďalej. Boli úspešní aj bezo mňa. Poslanecký mandát nie je živnosť ani trvalý pracovný pomer. Strana potrebuje ľudí a ľudia stranu, ak v tom nenájdeme súlad, bude to len boj o korytá.“
Oľga Keltošová a Ivan Gašparovič nešetrili kritikou HZDS vrátane predsedu. Aj tento moment ovplyvnil, že nie sú na kandidátke?
„Určite nie. My sme v Bratislave chceli nominovať za predsedu samosprávneho kraja Keltošovú alebo Gašparoviča. Žiaľ, odmietli. Možno aj to bola príčina našej porážky, že sme nemali top-kandidáta, ktorý by ohrozil Ľuba Romana. Gašparovič však nikdy nekritizoval, Oľga niekedy, ale obidvaja dostali ponuku ísť do Európskeho parlamentu. Musíme tam poslať akceptovateľné osobnosti doma i vzahraničí. Oni by boli prínosom.“