Politológ GRIGORIJ MESEŽNIKOV z Inštitútu pre verejné otázky pri svojej práci denne sleduje správy v elektronických médiách i vo väčšine novín. Vie teda porovnať správanie politikov k médiám, ale aj posúdiť prácu novinárov. „Správanie súčasného premiéra Mikuláša Dzurindu k médiám je neporovnateľné so správaním jeho predchodcu,“ zdôraznil v rozhovore pre SME hneď na začiatku.
Ako vnímate súčasné postoje Mikuláša Dzurindu k médiám?
„Pozorujem uňho určitú podráždenosť. Trochu ju aj chápem, pretože premiér vníma zodpovednosť za to, čo sa dialo počas jeho vlády, ináč, ako médiá, a zrejme s ich interpretáciou nesúhlasí. Podozrievanie novinárov z nekorektného postupu je však nešťastné. Nemal by to dávať najavo. Politik takto nemôže vyhrať svoju vojnu s médiami.“
Správanie Mečiarovej a Dzurindovej vlády k médiám je neporovnateľné. Ale dá sa ich vystupovanie porovnať?
„Mečiar médiá selektoval. Vopred sa dožadoval komfortného prostredia. Keď sa objavil vo vysielaní, vždy sa vedľa neho objavili novinári, ktorí mu kládli prijateľné otázky. K médiám, ktoré boli k nemu kritické, sa správal arogantne. Táto arogancia bola oveľa výraznejšia ako podráždenosť Dzurindu.“
Ako by mali médiá informovať o politikoch?
„Novinári sa musia pýtať. Politik by mal reagovať aj na nepríjemné otázky, a to spôsobom, ktorým by dokázal svoje konanie obhájiť, alebo uviesť argumenty v prospech svojich tvrdení. Ak dostane otázku, ktorá hovorí len o negatívnych súvislostiach, tak to môže zaradiť do širšieho kontextu. Psychologicky ho chápem, ale z politického pohľadu je výhodnejšie nekomplikovať vzťahy s médiami a naopak. Minimálne nespochybňovať kompetentnosť médií.“
Majú politici reagovať na kritiku médií?
„Ak majú presvedčivé dôkazy, že novinár nepristupuje k téme korektne, tak ich treba konkrétne uviesť.“
Ako hodnotíte slovenskú žurnalistiku?
„Úroveň slovenskej žurnalistiky je primeraná tomu, aká je úroveň slovenskej politiky, slovenskej spoločnosti. Na jednej strane médiá zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu pri informovaní verejnosti, pri analyzovaní toho, čo sa deje. Samozrejme, vidím aj nedostatky. V prípade niektorých udalostí niektoré médiá informujú jednostranne alebo nedoťahujú veci do konca.“
Čo vám v médiách chýba?
„Investigatívna zložka by mohla byť v prípade niektorých udalostí oveľa silnejšia.“
Autor: hr

Beata
Balogová
