BRATISLAVA – Premiér Mikuláš Dzurinda nie je spokojný s tým, ako o ňom informujú médiá. Za posledné týždne niekoľkokrát otvorene kritizoval ich prácu. Prvého mája predpovedal, že televízie prinesú informácie o demonštráciách, ale o tom, čo dobré vláda pre ľudí urobila, informovať nebudú.
Ostrú kritiku od premiéra si vyslúžili novinári aj na tlačovej besede o odpočte SDK. Redaktorke televízie Markíza Zlatici Puškárovej vyčítal, že televízia informovala o jeho nedávnom stretnutí so spoločenskou elitou na tému odpočtu až po dvoch dňoch. „To nie je korektné,“ povedal.
Iných novinárov pri ich otázkach nabádal na profesionálnejší prístup a hneval sa, že niektoré novinové titulky sú „absolútne neetické, nekorektné“.
Denník SME požiadal premiéra o rozhovor na túto tému. Po dohode s jeho hovorcom sme mu zaslali otázky. Premiér na ne však neodpovedal. „V najbližšom čase uverejní svoje stanovisko na komentátorských stránkach vášho denníka,“ odkázal jeho hovorca Martin Maruška.
Napriek všetkému si však novinári myslia, že vláda a aj premiér sa správajú korektne – prístup k informáciám majú a Dzurindovo správanie hodnotia skôr ako predvolebnú nervozitu. Porovnávať ho so správaním Dzurindovho predchodcu Vladimíra Mečiara odmietajú. A na rozdiel od minulosti sa nedá hovoriť ani o prenasledovaní novinárov.
Na druhej strane, ani úroveň slovenskej žurnalistiky nie je dokonalá. Novinárom sa vyčíta nedôslednosť, povrchnosť a málo investigatívnej žurnalistiky. V porovnaní s uznávanými zahraničnými médiami však majú slovenské redakcie nepomerne menej redaktorov a investigatívna žurnalistika, odkrývanie dôležitých káuz je skôr výnimkou. Redakcie si nemôžu dovoliť nasadiť jedného redaktora na jednu kauzu na niekoľko mesiacov.
„Ani tie prípady, ktoré boli ‘mediálne‘ dotiahnuté dokonca, sa neskončili tak, ako by sme očakávali v demokracii, pretože polícia, prokuratúra a súdy nefungujú tak, ako by mali,“ povedal politológ Miroslav Kollár v diskusii o médiách.
Experti programu PHARE, ktorí robili prieskum v slovenských médiách, považujú za hlavný problém slovenskej žurnalistiky slabú profesionalitu. „Nehovorím, že slovenské médiá sú veľmi zlé. Myslím, že novinári to čiastočne robia zo svojej oddanosti Slovensku. Zdá sa však, že celkom nerozumejú pravidlám,“ myslí si člen Únie dánskych novinárov Peter Tygesen.

Beata
Balogová
