Novozvolený predseda SDA Milan Ftáčnik bol najväčším súperom Jozefa Migaša v súťaži o post šéfa SDĽ na košickom zjazde v júli 2000. Na rozdiel od Brigity Schmögnerovej, ktorá otvorene hovorila o Migašovom klientelizme, kandidát Ftáčnik spomínal iba to, že novinárom sa „vo verejnosti podarilo vytvoriť dojem, že Migaš je prepojený na Devín banku a Slovenské elektrárne“. Na zjazde vystúpili ako radoví delegáti Ľubomír Kanis a Štefan Košovan, šéf Devín banky a exriaditeľ Slovenských elektrární, ktorí obvinili ministerku Schmögnerovú z účelových klamstiev.
Po hlasovaní, v ktorom 223 delegátov zo 443 prítomných dalo svoj hlas Migašovi, presvedčil práve neúspešný kandidát na post predsedu veľkú skupinu delegátov, aby zo zjazdu neodchádzali a aby neodchádzali ani zo strany, lebo „SDĽ bude silnou stranou, ak zostane jednotná“. Milan Ftáčnik sa nechal zvoliť za Migašovho podpredsedu a pred delegátmi vyhlásil: „Týmto zjazdom sa skončili všetky naše spory pred verejnosťou.“
Volebný líder SDA Peter Weiss bol v novembri 2001 na trnavskom zjazde najsilnejším protikandidátom Pavla Koncoša na post predsedu strany. Na rozdiel od Ftáčnika, ktorý pred košickým zjazdom nerobil takmer žiadnu kampaň, kandidát Weiss niekoľko mesiacov veľmi intenzívne pôsobil v médiách. Jeho najdôležitejšie posolstvo znelo, že „strana, ktorá je vo vláde a pritom sa správa ako opozičná strana, si sama vytvára problémy u voličov“. O svojom protikandidátovi vyhlásil, že nepredstavuje žiadnu alternatívu, lebo podporoval Migašovu politickú líniu.
Delegáti svojím hlasovaním jednoznačne podporili práve politiku, ktorú reprezentoval Koncoš. Ten zvíťazil už v prvom kole, lebo zo 410 prítomných delegátov volilo ministra pôdohospodárstva 256. Kandidát Weiss dostal 90 hlasov a jeho kolega Ftáčnik 36. Na otázku, či odíde zo strany, neúspešný uchádzač odpovedal, že o založení novej strany nerozmýšľa, lebo je ich dosť: „Nová strana nie.“