.“ Sám však prispel k tomu, že sa jeho nástupcom stal Pavel Koncoš, ktorého intelektuálne a odborné zázemie na funkciu predsedu strany sociálnodemokratického typu zjavne nestačí.
Namiesto uvažovania, čím môže a má ľavicová strana prispieť k úspechu vlády, v ktorej pôsobí, prišiel predseda Koncoš s totálnou kritikou doterajšej transformácie. Proklamovaný „návrat k ľavicovým hodnotám“ v Koncošovej verzii predstavuje zdržanlivý postoj voči členstvu Slovenska v NATO, spochybnenie rýchlej integrácie krajiny do Európskej únie a odmietnutie budúcej koalície, v ktorej by ministri strany museli spolupracovať s Ivanom Miklošom a SMK.
Po dlhoročnom márnom a zbytočne predlžovanom zápase s resentimentálnou väčšinou SDĽ napokon Peter Weiss a Milan Ftáčnik založili stranu, v ktorej už nebudú musieť prekonávať predsudky členskej základne. Vlastné pojatie ľavicovosti charakterizoval Milan Ftáčnik slovami, že „vyjadrenia o znižovaní nezamestnanosti a oživení výroby zostanú frázou, kým za nimi nenasleduje veta: A SDĽ k tomu navrhuje takýto postup…“ Pre takúto stranu je budovanie odborného zázemia absolútnou nevyhnutnosťou.
Na rozdiel od subjektu, z ktorého odišli, je Sociálnodemokratická alternatíva stranou, ktorej orientácia na integráciu do NATO a Európskej únie nevyvoláva pochybnosti. Jej programová ľavicovosť je takého typu, že bude kompatibilná so stranami vládnej koalície, ktorá bude pre atlantickú alianciu i Európsku úniu prijateľná. SDA môže byť prvou ľavicovou stranou, ktorú nezničí podiel na moci. Ale to by jej ho voliči najskôr museli dať.