
FOTO SME - JÁN KROŠÁK
Podľa politologičky Sone Szomolányiovej používa predseda HZDS pri zostavovaní kandidátky osvedčenú taktiku. Stanovy hnutia mu dávajú veľké právomoci, takže o čele kandidátky rozhoduje on. „Vyberá si ľudí zo starého tímu, ľudí, ktorí sú mu veľmi zaviazaní a od neho závislí.“
Predseda Vladimír Mečiar nedávno ohlásil sebareflexiu hnutia. Szomolányiová: „Nič nenasvedčuje, že hnutie ako strana prešlo vnútornou sebareflexiou. Možno pozorovať isté pozitívne posuny u niektorých členov, ale, bohužiaľ, sú to tí členovia, ktorých pozícia v HZDS nie je po voľbách istá.“
Aj keď Kozlíka snem zvolil za lídra v Bratislave, neznamená to, že sa objaví na kandidátke. „Najprv sa tým bude zaoberať politické grémium, potom republikové predstavenstvo a skončí sa to nominačným snemom 6. júla, ktorý definitívne rozhodne.“
Jeho slová potvrdzuje z iného uhla pohľadu aj Fedor Flašík. Ficov mediálny poradca sa v roku 1998 podieľal na kampani HZDS. „Najprv sa vymyslí, že tento je ten vytypovaný a ideálny, potom je to zrazu niekto iný. Ľudia žijú v neistote, vzájomne sa podozrievajú, kto je ten vyvolený. Vtedy sa najlepšie autokraticky vládne. To sú Mečiarove hry.“
Za poslancov by mali podľa Mečiara kandidovať aj nové tváre. „Budú to opäť ľudia veľmi silne závislí od svojho predsedu. Ľudia, ktorí nezískali vlastné postavenie v rámci hnutia tak ako povedzme pani Keltošová alebo pán Tkáč svojou odbornou činnosťou,“ hovorí Szomolányiová.
Šéf volebného tímu HZDS Peter Baco si myslí, že hnutie osloví voličov hlavne svojím programom. Výber kandidátov považuje za demokratický: „Jednotliví krajskí šéfovia si sadnú s pánom Mečiarom a medzi štyrmi očami mu povedia, akú majú predstavu o kandidátovi. Potom tento názor prezentujú verejne,“ vysvetľuje. (onf)