"Dosiaľ však neprichádzajú do rezortu žiadne financie z privatizácie SPP, či iných podnikov," uviedol dnes pred novinármi prezident Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL)Andrej Reiner.
Konkretizoval napríklad, že do zdravotníctva mala plynúť aj časť financií z privatizácie Piešťanských kúpeľov, Dudiniec i tatranských liečebných ústavov. Z predaja Železníc SR vláda sľúbila rezortu miliardu korún, z ktorých by polovica mala ísť na lieky. Všetky sľubované peniaze však podľa Reinera nevystačia ani na pokrytie dlhu liekového reťazca. Ak sa situácia nevyrieši, po lete bude zásobovanie liekov katastrofálne a nie je vylúčené, že budeme musieť pre naliehavé prípady dovážať lieky zo zahraničia helikoptérou," dodal.
Člen výboru NR SR pre zdravotníctvo Peter Finďo (SOP) poznamenal, že výbor sa snaží vypracovať návrh zákona na zvýšenie zdrojov pre zdravotníctvo zo spotrebnej dane z tabaku a tabakových výrobkov i zo všeobecnej zdravotnej poisťovne. Na úplné oddlženie rezortu by to samozrejme nestačilo, avšak "každá pomoc je dobrá".
Predstavitelia ADL sa kriticky vyjadrili aj k odsúvaniu termínu zavedenia novej kategorizácie liekov. Pôvodne mala vstúpiť do platnosti od začiatku júla, teraz presunuli termín na 1. august, čo však je podľa ADL taktiež nereálne. "Potom budú parlamentné voľby a tak sa začiatok platnosti odsunie pravdepodobne až na budúci rok," konštatoval Reiner. Pritom nová kategorizácia liekov by mala podľa prepočtov priniesť mesačne úspory až 70 miliónov korún.