Čo bude kľúčové pre výsledok volieb?
„Nazdávam sa, že občania budú hodnotiť aktuálny stav spoločnosti, aktivitu politických strán a ich lídrov pri oslovovaní voličov, argumentačnú presvedčivosť, schopnosť pretlmočiť posolstvo príslušnej strany tým voličom, ktorí do poslednej chvíle váhajú, za ktorú stranu budú hlasovať. To všetko môže zohrať dôležitú úlohu.“
Ako môže zisky politických strán ovplyvniť volebná účasť?
„Podobne ako v roku 1998 bude mať kľúčový význam pre celkové povolebné rozloženie síl. Perspektíva zvýšenej účasti voličov asi sotva poteší HZDS, ktorého elektorát je tradične vysoko mobilizovaný a v deň volieb dostatočne disciplinovaný. Zvýšená volebná účasť bude pôsobiť skôr v prospech ‘nemečiarovských‘ strán, samozrejme, nie každá z nej vyťaží rovnako. Každé percento účasti nad 70 percent posilní súťaživosť medzi ‘nemečiarovskými‘ stranami a pomer síl v porovnaní s HZDS sa bude posúvať v ich prospech.“
Možno povedať, že predvolebná a volebná kampaň už súčasné preferencie strán vážnejšie neovplyvnia?
„Záleží na tom, o aké strany ide. V prípade HZDS zrejme k nejakým výrazným zmenám nedôjde. Tam je to viac-menej jasné - ak príde voliť 65-70 percent registrovaných voličov, hnutie bude mať 30-percentný zisk, ak volebná účasť dosiahne 80 percent, sotva získa 25 percent. Preferencie a napokon aj volebné výsledky ostatných strán môžu významne ovplyvniť vzájomné súperenie. Ak pred voľbami nevzniknú širšie koalície, strany blízkej orientácie budú čerpať podporu v rovnakých segmentoch voličského ‘rezervoáru‘ a tam môže mať každé percento-dve v prospech tej či onej strany mimoriadny význam. Nerozhodnutých voličov je stále veľa (stačilo by to na zisk druhej-tretej priečky vo volebnom rebríčku) a ten, komu sa vo voľbách podarí zabodovať v tomto prostredí, môže byť mimoriadne úspešný.“
Bude pre ľudí lákavé, ak uvidia na kandidačných listinách známe osobnosti z oblasti umenia alebo športu?
„Nečakám, že by sa na straníckych kandidátka nejako masívne presadili. Záujemcov o umiestnenie na kandidačnej listine je v straníckych štruktúrach viac ako dosť. Populárni umelci a športovci môžu byť pre politikov zaujímaví skôr ako ‘volebný sprievod‘. Mám však pocit, že dnes sú entuziazmus a ochota umelcov politicky sa angažovať v prospech nejakej strany podstatne nižšie ako pred štyrmi rokmi. Populárne osobnosti však môžu prispieť k zvýšenej volebnej účasti, ak sa zúčastnia na nestraníckych mobilizačných akciách - koncertoch, hapenningoch, športových podujatiach.“
Málokto číta celý volebný program strany, skôr upútajú stručné heslá. V Čechách prišla ODS s témou platenia rovnakých daní, Zemanovi ministri s tým, že majitelia starých áut dostanú 90-tisícový príspevok na obstaranie nového vozidla. Na Slovensku je známy sľub o dvojnásobných platoch. Zaberie niečo podobné na ľudí?
„K predvolebným sľubom sa ľudia budú stavať omnoho ostražitejšie ako predtým. Netreba však preceňovať vplyv sľubov na rozhodovanie voličov. Sľub dvojnásobných platov bol absolútne zbytočný a nijaký podstatný zisk vtedajšej SDK nepriniesol. ‘Volič zmeny‘ volil zmenu, a nie vidinu dvojnásobných platov. Ten, kto vymyslel a presadil spomínaný sľub, iba poskytol politickým rivalom perfektnú príležitosť na neskoršiu diskreditáciu.“
Upúta napríklad sľub - znížime nezamestnanosť, zlepšíme fungovanie zdravotníctva alebo zrealizujeme dôchodkovú reformu?
„Na informovanejšiu časť voličov môže skôr zapôsobiť, čo konkrétne navrhujú strany na riešenie spomínaných problémov. Sľuby sotva upútajú, ak má volič pocit, že ten, kto sľubuje, svojím výkonom nepresvedčil, keď mal možnosť niečo reálne urobiť.“
Integrácia do Európskej únie a NATO nebýva v prieskumoch medzi oblasťami, ktoré ľudia považujú za najväčší problém na Slovensku. Budú sa občania orientovať podľa odkazu šéfa aliancie Robertsona - ak chcete byť v NATO, musíte hlasovať za strany, ktoré vás tam dostanú?
„Voličov, ktorí pochopili odkaz lorda Robertsona a iných predstaviteľov krajín NATO a únie, nie je až tak málo. Veľká časť z nich už teraz vie, koho vo voľbách podporí, Robertsonove slová ich iba utvrdili v presvedčení, že sa rozhodli správne. Tých ostatných, ktorí sa ešte definitívne nerozhodli, koho budú voliť a či vôbec k voľbám pôjdu, môže tieto signály povzbudiť na návštevu volebných miestností v deň hlasovania. Ak pre nič iné, tak aspoň pre odvrátenie integračného zlyhania, ktoré číha za rohom, ak sa vrátia - povedané slovami Güntera Verheugena - staré sily.“

Beata
Balogová
